Zdrowe Odżywianie

DYNIA SAMO ZDROWIE

Jesienią obchodziliśmy Święto Dyni

Dzieci znają i stosują nazwy warzyw dyniowatych ( dynia, cukinia, kabaczek). Podczas zajęć poznaly wartości odżywcze dyni. Porównywały dynie, szacowały ich wagę, wielkość. Po czynnościach badawczych podczas których badaliśmy wnętrze dyni. Próbowaliśmy pestki dyni, już wysuszone. Nastepnie przystąpiliśmy do zajęć kulinarnych. Poznaliśmy sposób wykonania przepysznych Mufinek, które z apetytem zjedliśmy na podwieczorek.

PIECZEMY BRUKOWCA

Dzień przed Dożynkami Motylki przygotowały tradycyjne warmińskie ciasto „Brukowiec”. Wszystkie maluszki wcieliły się w rolę cukierników. Założyły specjalne czapki kucharskie, umyły dokładnie rączki i wzięły się za mieszanie niezbędnych składników. Gotowe ciasto trafiło do piekarnika.

 

 

TŁUSTY CZWARTEK- KARNAWAŁOWE CHRUSTY

20 lutego w tłusty czwartek poznaliśmy tradycyjny sposób pożegnania okresu karnawału – przygotowanie i konsumpcję faworków!

Podczas zajęć kulinarnych przygotowaliśmy smaczne, chrupiące faworki. Mali kucharze – odpowiednio przygotowani i odziani w fartuszki – pomagali połączyć wszystkie  składniki pysznej przekąski. Dużo frajdy sprawiało dzieciom badanie składników i powstałego ciasta. A na koniec – nie lada zadanie – formowanie chrustów, przewlekając koniec faworka przez dziurkę. I z tym zadaniem nasze Krasnoludki poradziły sobie znakomicie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi powstały chrupiące faworki – mniam!

 

MASTERCHEF JUNIOR- ROBIMY PIERNICZKI

Z początkiem grudnia rozpoczął się Adwent – czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W związku z tym uczyniliśmy zadość świątecznej tradycji – w środę 4 grudnia zrobiliśmy pierniczki.

Zapach przyprawy korzennej, smak miodu, piękne kształty, sprawne rączki – tym wszystkim były wypełnione środowe zajęcia kulinarne, podczas których dzieci poznały w praktyce świąteczną tradycję – tę najsłodszą 🙂
Do tematu przygotowania pierniczków podeszliśmy profesjonalnie – stąd podtytuł MASTERCHEF JUNIOR. Nie zaczęliśmy pierniczków bez uprzedniego umycia rąk i ubrania fartuszków. Następnie – niezbędne masażyk dłoni, sprawdzenie składników – „Mamy wszystko?”. Na zajęciach kulinarnych ćwiczyliśmy rozróżnianie miar, wagi: mąki, cukru, miodu, porównywaliśmy, co jest lżejsze, a co cięższe. Tak przygotowani wyrobiliśmy ciasto pierniczkowe, a następnie rozwałkowaliśmy i wykrajaliśmy przepiękne ciasteczka.

 

 

 

JEMY ZDROWO I KOLOROWO

Dzieci samodzielnie komponowały kanapki z warzywami. Dzieci na talerzach miały do wyboru rzodkiewki, ogórki, pomidory, paprykę i  sałatę – celem tego wyjątkowego śniadania było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw. Wszystkim samodzielnie zrobione kanapki bardzo smakowały.

 


REGIONALNY KUCH


ZAKŁADAMY OGRÓD WARZYWNY I OWOCOWY

 


ŚNIADANIE FAIR TRADE

13 maja  w tym roku –  obchodzony jest na całym  świecie Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Dlatego w  naszym ogrodzie przedszkolnym  dzieci z grupy Sowy wraz z rodzicami i nauczycielkami  zorganizowały  Śniadanie na Trawie Fair Trade.

 


WSIOWE SMAKI- TWAROŻEK

 

 


ZDROWY ZIELONY DZIEŃ

 


ŚWIĄTECZNE KULINARNE WARSZTATY

 


OWOCOWE SZASZŁYKI


JESIENNE WYKOPKI


JAKIE ZBOŻA ZNAMY?

 

 

DZIEŃ JABŁKA

JAK UPIEC CHLEB?

ŚWIĘTO MARCHEWKI