Wszystkie kolory świata – V edycja

Wszystkie Kolory Świata to jeden z najbardziej popularnych projektów edukacyjnych UNICEF Polska.

Celem projektu jest:

  • zwiększenie świadomości dzieci na temat sytuacji dzieci w różnych regionach świata,
  • zapoznanie ich z działalnością UNICEF,
  • uwrażliwienie na problemy rówieśników mieszkających w krajach rozwijających się.
  • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
  • ukazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.

Dzieci zaangażowane w akcję projektują, a następnie szyją szmaciane laleczki. Zostają one przekazane, w zamian za darowiznę, zaproszonym na wydarzenie wieńczące projekt, gościom.

W ramach pięciu edycji akcji zebrano ponad 3,4 miliona złotych na zakup szczepionek dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. 

Akcję „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF, Majka Jeżowska.

 


WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

W lutym, podczas realizacji tematu kompleksowego „Wszystkie kolory świata”, rozmawialiśmy o dzieciach mieszkających na Ziemi.

Zastanawialiśmy się, jak wygląda życie naszych rówieśników w innych krajach, jak wyglądają dzieci z Afryki, Azji, Ameryki Południowej? Czy różnią się od nas? Jak się ubierają? Czy mają marzenia podobne do naszych? Czy możemy im pomóc w spełnieniu tych marzeń? Okazało się, że szyjąc laleczkę możemy pomóc naszym rówieśnikom!

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF 2018

Przygoda Naszego Przedszkola z działaniami UNICEFu w roku szkolnym 2018/2019 rozpoczęła się 20 listopada 2018 roku obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

 „Mam prawo żyć, mam prawo być sobą, czuć się bezpiecznie, wolną być osobą, mam prawo kochać i kochanym być, nie wolno mnie krzywdzić, poniżać i bić!”

– słowa piosenki Małej Orkiestry Dni Naszych przyświecały przedszkolakom w całym dniu.

Ubranena niebieskodzieci w trakcie zajęć dydaktycznych poznały swoje prawa, prawa wszystkich dzieci na całym świecie. Dzieci uświadomiły sobie, że na świecie jest wiele im podobnych małych ludzi, których prawa i potrzeby – nawet najbardziej podstawowe – nie zawsze są zaspokajane. UNICEF niesie pomoc dzieciom, ich matkom, pomaga w przestrzeganiu praw i zaspokajaniu ich potrzeb.


PRZEPIĘKNE LALECZKI – EFEKT PROJEKTU

V edycję projektu WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA rozpoczęliśmy 14 stycznia 2019 roku. Dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i innymi najbliższymi osobami w ciągu miesiąca (od poniedziałku 14 stycznia do piątku 8 lutego) przygotowywały charytatywne laleczki według instrukcji, swojej wiedzy oraz swej przebogatej wyobraźni. Dzieci i osoby pomagające im w uszyciu laleczki, wykazały się ogromną kreatywnością.

Akcją było zainteresowanych wiele osób, dlatego też szycie lalek przedłużyliśmy o weekend 9-10 lutego, w ciągu którego „urodziło się” jeszcze kilka przepięknych laleczek. I tak oto powstało 27 małych, szmacianych dzieł sztuki.

W ramach akcji przez cały tydzień od 4-8 lutego realizowaliśmy w naszym Przedszkolu tematykę kompleksowa „Niby tacy sami, a jednak inni – Wszystkie Kolory Świata”. W tym czasie przedszkolaki „podróżowały po całym świecie”, poznając dzieci z różnych zakątków świata, ich kulturę, wygląd, języki, zabawy. Nauczyły się dzięki temu tolerancji, akceptacji inności. Dowiedziały się, że jest na świecie wiele dzieci, które chorują, umierają, gdyż w miejscach, gdzie mieszkają nie ma odpowiednich warunków, by zapewnić im zdrowie i przeżycie. Dzieci dowiedziały się, że mogą pomóc swoim rówieśnikom z ubogich krajów. Takim sposobem niesienia pomocy jest udział w akcji „Wszystkie Kolory Świata”. Prowadziłyśmy w przedszkolu kampanię uświadamiającą na temat konieczności szczepień dzieci, które to uratują dzieciom życie. W piątek 8 lutego obyło się ogólnoprzedszkolne podsumowanie tygodnia tych działań – dzieci obejrzały krótkie filmiki dotyczące działalności UNICEFu, konieczności szczepień dzieci w krajach rozwijających się, na koniec wspólnie zatańczyliśmy do piosenki Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”.

W ramach akcji do licytacji zostało zgłoszonych 27 przepięknych laleczek. Były wśród nich Hinduska, Indianki, Japonka, Polki. Zajęły one centralne miejsce w Przedszkolu, by każdy mógł je podziwiać. Każda laleczka miała wypełnioną metryczkę urodzenia – swoje imię, opis. Był do niej przypisany numer oraz karta licytacji. W terminie od 14 – 21 lutego dzieci wraz z rodzicami licytowali kwotę darowizny za laleczkę. Rodzice naszych dzieci – wiedząc o szlachetnym przeznaczeniu darowizny za laleczkę – byli bardzo hojni – najwyższą kwotą za jedną laleczkę było 90zł! Po określonym czasie przepiękne laleczki trafiły do szczęśliwych zwycięzców licytacji.

Równocześnie z licytacją dzieci i rodzice mogli głosować na najpiękniejszą, najbardziej oryginalną laleczkę ze wszystkich uszytych w ramach akcji. Wygrała prześliczna Konstancja, która „jest piękna i mądra. Uwielbia banany jak jest twórca. Jest świetną tancerką i piosenkarką”.

Dzięki zaangażowaniu dzieci, rodziców i innych bliskich osób,

uzbieraliśmy kwotę 869zł !!!!!!!!!!!!!,

która to została już przekazana organizacji UNICEF na zakup szczepionek dla dzieci w Angoli.

Udział w projekcie przyczynił się do poszerzenia wiedzy dzieci na temat wielu kultur na świecie, otworzył ich na inne kultury, dzięki niemu dzieci przejawiają większą tolerancję. Ponadto przedszkolaki rozwinęły w sobie chęć niesienia pomocy potrzebującym na całym świecie, poznały przyjemny i kreatywny sposób – uszycie charytatywnej laleczki, która ratuje życie potrzebującemu dziecku.

Cieszymy się ogromnie z udziału w tym jakże szlachetnym projekcie!

Nie możemy się już doczekać kolejnych edycji!