Przedszkola Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu

Nasze Przedszkole od kilku lat wspiera ideę Sprawiedliwego Handlu i realizuje działania z zakresu Edukacji Globalnej.Dlatego przystąpiliśmy do Kampanii Ogólnopolskiej – Przedszkola Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu, której organizatorem jest Fundacja” Koalicja Sprawiedliwego Handlu”- Fairtrade Polska, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu.

ZAJĘCIA Z EDUKACJI GLOBALNEJ PROWADZONE PRZEZ STUDENTKĘ UWM

W ramach współpracy z Uniwersytetem Warminsko- Mazurskim zachęcamy studentki do prowadzenia zajęć z edukacji globalnej dotyczącej Sprawiedliwego Handlu.

Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. Dzień z życia Josepha Mutebi .Jest to animacja edukacyjna przybliżająca dzieciom zagadnienia globalnych współzależności i zaangażowania osób, których praca w krajach takich jak Uganda czy Mauritius wpływa na nasze codzienne życie.Dzieci poznały historię Josepha Mutebi,rolnika , który uprawia imbir. Podczas zajęć prowadząca przybliżyła dzieciom drogę jaką przebywa imbir, zanim znajdzie się jako przyprawa w naszych wypiekach. Dzieci poznały właściwości lecznicze imbiru, oglądały korzeń imbiru, wąchały zapach i próbowały smak. Dowiedziały się ,że imbir może być wysuszony i sproszkowany. Podczas zajęć dzieci utrwalały pojęcia – produkt globalny i produkt lokalny. Podczas zabawy dydaktycznej samodzielnie klasyfikowały zgromadzone produkty.Było to trudne zadanie, ale świetnie sobie poradziły. Dzieci bardzo dobrze rozumieją pojęcia produkt globalny i produkt lokalny. Wszystkich zachęcamy do kupowania produktów lokalnych, które są zdrowsze i przebywają krótszą drogę na nasze stoły. A nasi rodzimi producenci zyskują należytą zapłatę za swoją pracę.

ŚNIADANIE FAIR TRADE

13 maja obchodzony był na całym świeci Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu, dlateo postanowiliśmy zaprosić rodziców w sobotni ranek i zorganizowaliśmy sniadanie na trawie Fair Trade.

Dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwego Handlu otrzymaliśmy plakaty , ulotki reklamujące  zasady handlu Fair Trade i produkty. Podczas naszego spotkania dzieci  wraz z rodzicami obejrzały prezentację pt. Czym jest Sprawiedliwy Handel ? Poznały zasady Fair Trade , Certyfikaty i Oznaczenia produktów sprawiedliwego handlu. Następnie uczestniczyliśmy w śniadaniu podczas którego jedliśmy produkty fair -trade i lokalne przysmaki wyprodukowane w ekologicznym gospodarstwie rolnym. Dzieci miały okazję jeść chleb wiejski, upieczony metodą tradycyjną, twarożki, jajka, miód i domową konfiturę. Piliśmy herbatkę z oznaczeniem  Fair Trade, jedliśmy ciasteczka , chipsy bananowe i  jabłuszkowe . Była to świetna okazja do podyskutowania z rodzicami na temat sprawiedliwego handlu i konsumpcji w ogóle. Taki rodzaj wspólnego śniadania to przykład  tego ,że nie jest nam  obojętne , w jaki sposób wytwarzane są produkty, które jemy na co dzień.Dziękujemy Rodzicom, którzy wspólnie z nami włączyli się w przygotowanie śniadania . Dziękujemy za mile spędzony sobotni ranek.

ŚWIĘTO CZEKOLADY

Święto czekolady stało się okazją do przeprowadzenia działań w zakresie edukacji globalnej i przekazania wiadomości na temat uprawy kakao w dalekich krajach i problemów globalnych związanych z eksportem i uprawą kakao.

Pani Sylwia wcieliła się w rolę Królowej Czekolady, a pani Żanetka w rolę Królewny Pralinki. Dzieci ze wszystkich grup pomagały rozwiązać ,,czekoladowe zadania”. Obejrzały film edukacyjny z zakresu edukacji globalnej ,,Tosia poznaje czekoladę”, przy okazji poznając właściwości zdrowotne czekolady, sposób jej produkcji oraz pojęcie sprawiedliwego handlu.Nauczycielki zwróciły uwagę dzieci na szukanie na produktach czekoladowych oznaczeń Fair trade, które świadczą o produkcji według zasad Sprawiedliwego Handlu. Powtarzały wierszyk ,,Ochota na czekoladę” doskonaląc prawidłową wymowę głoski cz i wypowiadały się, dlaczego nie można jeść zbyt wiele słodyczy. Ochotnicy mogli też wykonać domową czekoladę wg przepisu Skrzata mieszając masło, kakao i miód. Wspólną zabawę zakończył układ taneczny ,,Czokolade”, do którego Królewna Pralinka wraz z Krasnoludkami zaprosiła wszystkie przedszkolaki.

PROMUJEMY ZDROWĄ I LOKALNĄ ŻYWNOŚĆ

Do przedszkola zaprosiliśmy gospodynię wiejską panią Beatę.

 Dzieci poznają tradycyjne polskie smaki i sposób wytwarzania zdrowej żywności. Dzieci poznały sposób wykonania twarogu metodą tradycyjną. Pani Beata przywiozła kwaśne mleko krowie. Dzieci miały okazję spróbować mleka od krowy, a potem podgrzewały mleko do odpowiedniej temperatury, którą pani Beata sprawdzała specjalnym termometrem. Po podgrzaniu wytworzyła się serwatka i białe grudki twarożkowe. Całość została zlana przez sito i zostawiona w przedszkolnej kuchni na lnianej ściereczce na noc. Następnego dnia na śniadanie jedliśmy pyszny, zdrowy, biały twarożek. Pani Beata opowiedziała dzieciom, jakie smakołyki wytwarza z mleka krowiego( masło, śmietanka, twarożki smakowe z ziołami). Dzieci wiedzą,że takie produkty są naturalne, zdrowe bez szkodliwych dodatków.Spożywanie lokalnych produktów służy odpowiedzialnej konsumpcji i zapobiega globalnym zagrożeniom.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KONSUMENTA

Z okazji Międzynarodowego Dnia Konsumenta dzieci we współpracy z Uniwersytetem Nowoczesnego Obywatela zorganizowały Arystotelowski Rajd Edukacyjny po Lesie Miejskim  w Olsztynie.

Dzień Konsumenta obchodzony jest co roku w rocznicę przemówienia Johna F. Kennedyego z 1962 r. Prezydent USA przedstawił wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów; do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. 
 Światowy Dzień Konsumenta to okazja do rozmowy o prawach konsumentów, edukacji dzieci i ich rodziców w zakresie świadomego i zrównoważonego handlu. Mieszkańcy Starego Kontynentu  i dzieci z całego świata mają prawo być uczciwie traktowani przez dostawców towarów i usług. Narodowy Bank Polski jest autorem wielu wartościowych kampanii edukacyjnych ,takich jak „Akademia Bezpiecznych Finansów”, „Oszczędzanie się opłaca” czy „Nie daj się nabrać-  sprawdż zanim podpiszesz!” Dzieci z grupy Sowy przygotowały plakat informujący rodziców, mieszkańców osiedla o obchodzonym święcie i naszych konsumenckich prawach. Podczas Rajdu edukacyjnego dzieci nie tylko uczestniczyły w rozmowie na temat problemów współczesnego handlu ale też obserwowały zmiany w przyrodzie i wypatrywały oznak zbliżającej się wiosny.

DZIEŃ BEZ OLEJU PALMOWEGO

Od 2017 roku obchodzimy w Polsce Dzień Bez Oleju Palmowego.

Pracownicy i Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 szczególną uwagę zwracamy na zdrowe i odpowiedzialne żywienie. Plantacje palmy olejowej stanowią  obecnie jedno z największych zagrożeń dla przetrwania ostatnich fragmentów lasów tropikalnych. Wraz z niszczeniem lasów deszczowych giną bezpowrotnie rzadkie gatunki roślin i zwierząt w tym orangutanów. Dzieci  podczas zajęć edukacyjnych dowiedziały się ,że olej palmowy nie jest obojętny dla naszego zdrowia, stanowi źródło tłuszczów nasyconych i podnosi poziom złego cholesterolu LDL we krwi. Dzieci dowiedziały się, że olej palmowy wykorzystywany jest do produkcji pożywienia  m.in. słodyczy, kosmetyków . Wykonaliśmy plakat i wyruszyliśmy  do osiedlowego sklepiku  sprawdzić,  które produkty zawierają olej palmowy. Po drodze informowaliśmy mieszkańców o szkodliwości oleju palmowego i zachęcaliśmy do czytania składu produktów spożywczych. W sklepie kupiliśmy masło orzechowe , które nie zawiera oleju palmowego, chętnie na śniadanko zjedliśmy bułeczki z pysznym, zdrowym masełkiem orzechowym. Dzieci wiedzą, że Nutella sprzedawana w sklepach zawiera olej palmowy i jest nie zdrowa . Dzień bez oleju palmowego   i podjęte przez nas działania zachęciły do zmiany konsumenckich nawyków naszych rodziców i mieszkańców osiedla. Dzieci  poznają zasady zdrowego odżywiania i zdobywają wiadomości na temat zagrożeń współczesnego  świata w zakresie produkcji żywności.