Praca Rodziców

Zapoznaję się z pracą Ratownika Medycznego

30.01.2020r. dzieci z gr. Sowy i Żabki miały okazję spotkać się z przedstawicielami służby zdrowia- Ratownikami Medycznymi.

Dzięki uprzejmości mamy Felka z gr. Misie- Pai Monice, przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć dwa pojazdy karetki pogotowia ratunkowego, ich wyposażenie, a także usiąść za kierownicą karetki lub jako pacjent- na łóżku do transportu karetką. Po dokładnym zapoznaniu się z wyposażeniem pojazdów, udaliśmy się do sali, gdzie pani Monika zaprezentowała nam specjalny ubiór ratownika oraz jego podręczny sprzęt, opowiadając przy tym na czym polega jej codzienna praca- ratownika medycznego. Przedszkolaki mogły również poznać zawartość dwóch toreb, które pani Monika zabrała ze sobą i które są niezbędne w jej codziennej pracy. Dzieci mogły między innymi dokładnie obejrzeć kroplówkę, wenflon, stetoskop, zestaw do usztywniania kończyn lub palców. Ogromne zaciekawienie wzbudziła także deska ratunkowa, do której pani Monika przypięła panią Martynkę, a zadaniem dzieci było unieść panią Martynkę- czyli pacjentkę. Nie było łatwo, ale się udało podnieść wspólnymi siłami pacjentkę. Dzieci miały także okazję przypomnieć sobie numery alarmowe oraz zbudować ” Korytarz życia”, o którym tak często dorośli zapominają. W podziękowaniu za przybycie do przedszkola i bardzo ciekawe zajęcia, wręczyliśmy Pani Monice mały upominek. Myślę, że ta lekcja pozostanie przedszkolakom w pamięci na długie lata.

W KUCHNI MOJEJ MAMY

Wycieczka do Baru „U Sióstr” prowadzonego przez Mamę Bartka

22 maja 2019r. dzieci z gr. Zajączki miały możliwość poznać tajniki pracy w kuchni. Dzięki uprzejmości Pani Ani mamy Bartka przedszkolaki mogły zwiedzić kuchnię i restaurację, wziąć udział w warsztatach kulinarnych, a następnie skosztować tego, co udało im się wykonać. W czasie naszego pobytu oprowadzała nas mama Alana Pani Asia, która bardzo o nas dbała, tak abyśmy mieli możliwość zobaczyć wszystko co najważniejsze w czasie zwiedzania. Było miło i pysznie, co widać po minach naszych przedszkolaków!

WYCIECZKA DO KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI

11.06.2019 r. dzięki uprzejmości taty Olka, p. Krystiana Katy zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Dzieci mogły obejrzeć pokaz działania armatki wodnej, poznały wyposażenie radiowozów – włączyły wszystkie sygnały świetlne i dźwiękowe. Poznały ciekawostki z pracy policji: policjanci pilnują porządku, pomagają w razie wypadków samochodowych, ścigają przestępców, pracują podczas zabezpieczenia imprez i meczów. Przedszkolaki mogły przymierzyć elementy policyjnej odzieży ochronnej: kamizelki przeciwuderzeniowe, ochraniacze barków, ramion i nóg, rękawice, kaski z przyłbicą chroniącą twarz oraz pałki i tarcze. Pani policjantka zademonstrowała dzieciom działanie kajdanek. Później udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie przekonaliśmy się, jak trudno jest zdać policyjny test sprawnościowy. Pan Rafał zademonstrował kolejne ćwiczenia i reprezentujący naszą grupę Sebastian wykonał je wszystkie. Mogliśmy też zobaczyć, jak pobierane są odciski palców. Na koniec spotkania zobaczyliśmy policyjnego robota wykorzystywanego do rozbrajania ładunków, który tym razem miał paczkę ze słodyczami dla dzieci. Wszystkim bardzo się podobała wycieczka i po powrocie Sowy narysowały wybrane sceny. Serdecznie dziękujemy panu Krystianowi za przygotowanie tego pouczającego i ciekawego spotkania.

PRACA LABORANTA- WIZYTA PANI KAROLINY

W piątek odwiedziła nas Pani Karolina, mama Poli i Hani. Pani Karolina pracuje w Weterynaryjnym Laboratorium Diagnostycznym w Gietrzwałdzie. 

Zaprezentowała dzieciom ciekawostki swojego zawodu, pokazała prezentacje multimedialną oraz wybrane akcesoria i przedmioty potrzebne w pracy laboranta. Dzieci dowiedziały się jak należy dać o zwierzęta, jakie choroby je atakują. Co należy zrobić gdy zwierzęta są chore. Uczuliła na konieczność mycia rak po zabawie z pupilami.

WYCIECZKA DO REDAKCJI GAZETY OLSZTYŃSKIEJ -9 X

Wycieczka związana z zawodoznawstwem.

Kolejne wyjście związane z poznawaniem zawodów, tym razem poznaliśmy miejsce, w które jest sercem bieżących informacji, czyli z tym, co się dzieje wokół nas. Redaktorzy i dziennikarze zbierają informacje i najciekawsze wiadomości oraz najnowsze wydarzenia z Olsztyna i innych miejscowości z Warmii i Mazur. Dzięki im jesteśmy zawsze na bieżąco z wydarzeniami. Bardzo dziękujemy mamie Leny za umożliwienie spotkania.


Z WIZYTĄ W REGIONALNYM CENTRUM KRWIODAWSTWA I KRWIOLECZNICTWA

3 października udaliśmy się do Krwiodawstwa w ramach zajęć promujących zawody Dzięki mamie Wiktora, mieliśmy okazję bliżej poznać zawody związane z pracą w Krwiodawstwie. Tematyka spotkania dotyczyła głównie propagowania honorowego krwiodawstwa.

Obejrzeliśmy film edukacyjny Propagujący honorowe krwiodawstwo  – dzieci dowiedziały się jak cennym darem jest krew, że ratuje ludzi w różnym wieku ale honorowym krwiodawcą może stać sie osoba po 18 roku życia. Jak duże jest jej zapotrzebowanie, ponieważ krew można przechowywać krótko, że jest wykorzystywana jako lekarstwo i że rozdziela się ją na 3 składniki. Zanim krew trawi do chorego musi przejść wiele badań. Kilkoro dzieci wiedziało dużo o znaczeniu oddawania krwi, ponieważ ich rodzice oddają krew. Julia przyniosła medale taty zasłużonego krwiodawcy. Posłuchaliśmy wykładu połączonego z demonstracją pracy w działach związanych z poborem krwi. Na zakończenie dzieci otrzymały podarunki. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie mamy Wiktora oraz mamy Stasia z grupy Zajączki.


SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

7.03.2018 Sowy z Żabkami spotkały się w sali gimnastycznej z Policjantami panem Krystianem  i Panią Martą

Podczas spotkania dzieci utrwalały zasady ruchu drogowego oraz zagadnień dotyczących bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem (wszyscy obecni w samochodzie mają zapięte pasy), podczas wycieczek dzieci ubrane w kamizelki lub elementy odblaskowe, czy spacerów z rodzicami. Pani Marta zachęciła dzieci do udziału w konkursie w którym dzieci projektują element odblaskowy zwiększający bezpieczeństwo uczestnika ruchu drogowego. Dzieci miały okazję przymierzyć różne rodzaje policyjnych czapek. Na koniec dostały w prezencie odblaski i misie. Dzieci podziękowały za prezenty i wręczyły prowadzącym podziękowanie i piękną laurkę. 


WYCIECZKA DO REGIONALNEGO CENTRUM KRWIODAWSTWA I KRWIOLECZNICTWA

Nasza grupa została zaproszona przez mamę Bartka S. do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Pani Justyna, mama Bartka S, zaprosiła nas do miejsca swojej pracy, czyli do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Wycieczka miała charakter edukacyjny, bardzo dużo się tam dowiedzieliśmy o ratowaniu życia drugiego człowieka. Pani Justyna i inni pracownicy, zaprosili nas do świetlicy,takiej poczekalni dla osób chcących oddać krew, a dokładnie pomóc innemu człowiekowi, bo oddać możemy także, np. osocze. Tam oglądaliśmy probówki, mogliśmy sprawdzić działania pipetek oraz sprawdzić zawartość hemoglobiny we krwi. Próby podjęła się p.Asia i okazało się, że tego dnia nie mogłaby oddać krwi. No cóż… Sytuację uratował p. Arek, który jest wieloletnim, honorowym dawcą krwi i zechciał nam opowiedzieć, jak to po kolei się odbywa.Mogliśmy usiąść na specjalnym fotelu, na którym leży pacjent, od którego pobierana jest krew. Następnie zwiedziliśmy całe CKiK  „od podszewki”. Widzieliśmy m.in. laboratorium, specjalne lodówki, gdzie trzymana jest krew już psegregowana ze względu na grupę krwi. Widzieliśmy specjalne maszyny, które potrafią odseparować płytki krwi od osocza i nie tylko. Dotarliśmy nawet do sali pobrań krwi, gdzie każdy honorowy dawca był uśmiechnięty. Wiemy, że każdy z nas ma jakąś grupę krwi, bo panie wręczyły nam naklejki i wspólnie bawiliśmy się, próbując odnaleźć swoja parę, która potencjalnie mogłaby uratować nam życie w potrzebie i oddać swoją krew.Jak się okazało, wielu z nas chciałoby w przyszłości honorowo oddawać krew. Dziękujemy Pani Justyno za świetną wycieczkę!