Pozostałe lata

DZIEŃ KREATYWNOŚCI

Dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności – budowały z kloców lego, uczestniczyły w zajęciach zręcznościowych, zabawach z chustą animacyjną, naśladowały zwierzęta i odgadywały zagadki słuchowe. Przy stoisku kulinarnym każde dziecko mogło przygotować sobie owocowy deser. Było gorąco i kreatywnie!

DZIEŃ NIETOPERZA

6.02.2018r obchodziliśmy Dzień Nietoperza. Wszyscy ubraliśmy się w stroje nietoperzy, pani Ania przygotowała prezentacje o Nietoperzach, ale najpierw oglądaliśmy spotkanie nietoperza z wróblem Ćwirkiem.

Potem bawiliśmy się wspólnie z Żabkami, wykorzystując wiedzę zdobytą podczas prezentacji.w trakcie zabaw ruchowych(wykorzystanie echolokacji) Dzieci z grupy Sowy grały w grę ścigankę poruszały się pionkami wtedy gdy poprawnie odpowiedziały na pytania dotyczące nietoperzy(ich życia, miejscu występowania, zwyczajach nietoperzy w poszczególnych porach roku). Dzieci grały w grę Latający nietoperz (TIK- magiczny dywan)która stymuluje współpracę grających i koordynację wzrokowo-ruchową.

 

 


DZIEŃ EKOLOGA

Dzisiaj 23.01.2018r dzieci z wszystkich grup spotkały się w sali gimnastycznej i wzięły udział w turnieju przygotowanym z okazji Dnia Ekologa.

 Dzieci przywitała pani Małgosia, która przypomniała wszystkim co to jest ekologia. Pani Ania przedstawiła prezentację na temat ekologi „Ekologia dobra rzecz” i wpływu człowieka na równowagę w środowisku. Po prezentacji dzieci z grupy Żabki przedstawiły Eko-modę stroje wykonane z surowców wtórnych, a dzieci z grupy Sowy zaprezentowały plakat Chronimy Ziemię przedstawiając zachowania proekologiczne. Panie Małgosia, Ania i Kasia zaprosiły dzieci do udziału w turnieju ekologicznym przygotowanym z okazji Dnia Ekologa. Dzieci segregowały w pojemniki papier, plastik, szkło, rozpoznawały głosy ptaków, zwierząt, brały udział w zabawach na „magicznym dywanie” młodsze dzieci po zabawie z listkami zbierały grzyby w lesie, a starsze odkrywały skarby na wirtualnych stanowiskach archeologicznych. Wszystkie dzieci na zakończenie spotkania dostały zadania do wykonania w swoich salach, obrazki które promują zachowania proekologiczne dzieci i dorosłych.


DNI TALENTÓW AKADEMII MŁODYCH ORŁÓW W GIMNAZJUM NR 12 W OLSZTYNIE

25 maja dzieci , które idą do szkoły od września brały udział w zajęciach sportowych na orliku przy Gimnazjum nr 12.

Zajęcia prowadzone były przez profesjonalnych trenerów piłki nożnej i nauczycieli wf. Dzieci rozegrały w zespołach mini mecz piłkarski. Brały udział w zabawach sprawnościowych i biegach na bieżni. Po zajęciach sportowych dzieci zwiedziły szkołę, która od września przekształci się w Szkołę Podstawową nr 5 . Oliwia i Hania już wiedzą ,że będą chodziły do tej Szkoły. Dzieci uczestniczyły w zabawach i doświadczeniach chemicznych. Nauczyciel Chemii i uczennice gimnazjum zachęciły dzieci do wykonania chemicznych Czarów. Dzieci z zainteresowaniem wykonały doświadczenie pt. Wulkan. Potem zwiedziliśmy Bibliotekę i Czytelnię. Wszystkim podobała się Sala Gimnastyczna, na której dzieci otrzymały złote medale. 


ŚWIĘTO CZEKOLADY

12.04w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Czekolady.

Panie z grupy Krasnoludki-pani Sylwia wcieliła się w rolę Królowej Czekolady, a pani Żanetka w rolę Królewny Pralinki. Dzieci ze wszystkich grup pomagały rozwiązać ,,czekoladowe zadania”. Obejrzały prezentację ,,Tosia poznaje czekoladę”, przy okazji poznając właściwości zdrowotne czekolady, sposób jej produkcji oraz pojęcie sprawiedliwego handlu. Potem rozpoznawały smakiem różne rodzaje czekolady: gorzką, mleczną, z bakaliami, białą. Powtarzały wierszyk ,,Ochota na czekoladę” doskonaląc prawidłową wymowę głoski cz i wypowiadały się, dlaczego nie można jeść zbyt wiele słodyczy. Ochotnicy mogli też wykonać domową czekoladę wg przepisu Skrzata mieszając masło, kakao i miód. Wspólną zabawę zakończył układ taneczny ,,Czokolade”, do którego Królewna Pralinka wraz z Krasnoludkami zaprosiła wszystkie przedszkolaki. W tym dniu dzieci , które wzięły udział w konkursie na” Ekologiczną Palmę” otrzymały dyplomy oraz nagrody.


DZIEŃ METEOROLOGII

23 marca obchodziliśmy Dzień Meteorologii, z tej okazji zorganizowaliśmy zabawne eksperymenty z wodą pt. Dotykamy Pogody we współpracy z I LO w Olsztynie.

Dzieci z grupy Sowy odwiedzili szczególni goście- pani Anna Bereznowska nauczyciel chemii  i uczennice z I LO w Olsztynie. Sala zamieniła się w małe laboratorium. Starsze koleżanki przeprowadziły z dziećmi zabawy badawcze z wodą. Dzieci poznawały właściwości i stany skupienia wody, poprzez obserwacje i  proste doświadczenia wyciągały wnioski.Eksperymenty obejmowały ciekawe zjawiska pogodowe np. tworzenie tęczy, produkcję chmur, deszcz. Dzięki zabawom badawczym dzieci doskonalą umiejętności wnioskowania i przewidywania pewnych zjawisk przyrodniczych.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KONSUMENTA

 Z okazji Międzynarodowego Dnia Konsumenta 15 marca dzieci z grupy Sowy i Misie i Uniwersytet  Nowoczesnego Obywatela zorganizowały Arystotelesowski Rajd Edukacyjny po Lesie Miejskim w Olsztynie.

Dzień Konsumenta obchodzony jest co roku w rocznicę przemówienia Johna F. Kennedyego z 1962 r. Prezydent USA przedstawił wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów; do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. 
 Światowy Dzień Konsumenta to okazja do rozmowy o prawach konsumentów, edukacji dzieci i ich rodziców w zakresie świadomego i zrównoważonego handlu. Mieszkańcy Starego Kontynentu  i dzieci z całego świata mają prawo być uczciwie traktowani przez dostawców towarów i usług. Narodowy Bank Polski jest autorem wielu wartościowych kampanii edukacyjnych ,takich jak „Akademia Bezpiecznych Finansów”, „Oszczędzanie się opłaca” czy „Nie daj się nabrać  -sprawdź zanim podpiszesz!” Dzieci z grupy Sowy przygotowały plakat informujący rodziców, mieszkańców osiedla o obchodzonym święcie i naszych konsumenckich prawach. Podczas Rajdu edukacyjnego dzieci nie tylko uczestniczyły w rozmowie na temat problemów współczesnego handlu ale też obserwowały zmiany w przyrodzie i wypatrywały oznak zbliżającej się wiosny.

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ OLEJU PALMOWEGO

1 lutego obchodziliśmy po raz pierwszy w Polsce  Dzień Bez Oleju Palmowego. W 2016 roku zainicjowany został przez czeską organizację.

 Pracownicy i Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1  realizują Międzynarodowy projekt  Jedzmy Odpowiedzialnie. Dlatego szczególną uwagę zwracamy na zdrowe i odpowiedzialne żywienie. Plantacje palmy olejowej stanowią  obecnie jedno z największych zagrożeń dla przetrwania ostatnich fragmentów lasów tropikalnych. Wraz z niszczeniem lasów deszczowych giną bezpowrotnie rzadkie gatunki roślin i zwierząt w tym orangutanów. Dzieci  z grupy Sowy i Zajączki podczas zajęć edukacyjnych dowiedziały się ,że olej palmowy nie jest obojętny dla naszego zdrowia, stanowi źródło tłuszczów nasyconych i podnosi poziom złego cholesterolu LDL we krwi. Dzieci dowiedziały się, że olej palmowy wykorzystywany jest do produkcji pożywienia  m.in. słodyczy, kosmetyków . Wykonaliśmy plakat i wyruszyliśmy  do osiedlowego sklepiku  sprawdzić,  które produkty zawierają olej palmowy. Po drodze informowaliśmy mieszkańców o szkodliwości oleju palmowego i zachęcaliśmy do czytania składu produktów spożywczych. W sklepie kupiliśmy masło orzechowe , które nie zawiera oleju palmowego, chętnie na śniadanko zjedliśmy bułeczki z pysznym, zdrowym masełkiem orzechowym. Dzieci wiedzą, że Nutella sprzedawana w sklepach zawiera olej palmowy i jest nie zdrowa . Dzień bez oleju palmowego   i podjęte przez nas działania zachęciły do zmiany konsumenckich nawyków naszych rodziców i mieszkańców osiedla. Dzieci  poznają zasady zdrowego odżywiania i zdobywają wiadomości na temat zagrożeń współczesnego  świata w zakresie produkcji żywności.


DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

Od kilku lat obchodzimy Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną Arka. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce.

Zajęcia i akcje ekologiczne zachęcają dzieci, rodziców i mieszkańców osiedla Podleśna w Olsztynie do działań na rzecz ochrony naturalnego środowiska. Dzieci wiedzą, że nie wolno palić śmieci. Znają źródła zanieczyszczeń powietrza. W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza wszystkie dzieci wykonały plakaty i ułożyły hasła zachęcające do ochrony czystości powietrza. W holu naszego przedszkola na tablicy plakaty Fundacji Arka informują o tegorocznych obchodach Dnia Czystego Powietrza. Podczas Happeningu po ulicach naszego osiedla dzieci rozdawały mieszkańcom ulotki. Przypominały o ochronie środowiska i zakazie palenia śmieci. Mieszkańcy z zainteresowaniem i aprobatą przyglądali się ulotkom i naszym plakatom. Troska o czystość powietrza jest naszym wspólnym celem. Czyste powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie.


EUROPEJSKA NOC NAUKOWCÓW

Dzieci z grupy Sowy uczestniczyły w Europejskiej Nocy Naukowców.Na terenie Olsztyńskiej Szkoły Wyższej i Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Naukowych na ul. Bydgoskiej uczestniczyliśmy w pokazach i warsztatach naukowych.

Dzieci uczestniczyły w pokazie pt. Labirynt pokarmowy. Celem pokazu było przybliżenie dzieciom procesów trawienia oraz wchłaniania substancji odżywczych. Wizualizacja została zaprezentowana w postaci ręcznie wykonanych pluszowych modeli organów biorących udział w trawieniu. Dzieci dowiedziały się po co nam jest potrzebne jelito, jak jest długie i jak wygląda od środka.

Mieliśmy okazję obejrzeć interaktywny  Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej-Las w Szkatułce. Dzieci w sposób aktywny i samodzielny odkrywały tajemnice i piękno ekosystemóe leśnych.Dodatkowo leśnicy przygotowali inne atrakcje- Sensoryczne zgadywanki i rozpoznawanie drewna drzew liściastych i iglastych podczas zabawy pt. Drewno na okrągło. Wielką atrakcja dla dzieci był pokaz ślimaków afrykańskich i wyścig ślimków na specjalnie zaprojektowanej macie wyścigowej. Ślimak Dominiki był pierwszy na mecie.Dzieci obserwowały i miały bezpośredni kontakt z jesiotrami pływającymi w basenie. Dowiedzieliśmy się,że jesiotry można zaliczyć do żyjących skamielin. Od milionów lat nie zmieniły swojego wyglądu. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały w upominku plastikowe butelki na napoje. Była to kolejna okazja do nauki poprzez zabawę. Dzieci z pewnością rozbudziły swoją ciekawość świata i pogłębiły wiadomości.


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

27 września wspólnie z dziećmi z grupy Zajączki, Misie i Krasnoludki udaliśmy się do Gospodarstwa Janusza Kojrysa w Redykajnach.

Jesień to pora roku, kiedy odbywają się na polach wykopki. Dlatego postanowiliśmy zorganizować Święto Pieczonego Ziemniaka.Piękna ,słoneczna pogoda sprzyjała naszej jesiennej wyprawie poza miasto. Na początku odbyliśmy przejażdżkę wozem konnym po lesie. Podziwialiśmy uroki jesiennego lasu. Dla większości dzieci była to pierwsza w życiu przejażdżka wozem konnym. Następnie każde dziecko i panie miało okazję odbyć jazdę indywidualną na koniu. Była to niezła frajda.Dzieci obserwowały zwierzęta wiejskie (kury, kaczki, gęsi, owce, kozy, króliki i świnki wietnamskie) w ich naturalnym środowisku. Wszyscy udaliśmy się na pole i zbieraliśmy do koszy ziemniaki. Dzieci bardzo zwinnie uwinęły się z tą pracą, szybko mieliśmy pełne kosze. Potem nastąpił czas na posiłek. W stylowej stodole jedliśmy pieczone kiełbaski i ziemniaki. Na zakończenie organizatorzy zachęcili dzieci do zabaw warmińskich, obejrzeliśmy warmiński taniec. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, pełni wrażeń powróciliśmy do przedszkola.