Moduł III – Dbamy o zdrowie z Małym Misiem

Dbamy o zdrowie z Małym Misiem

W listopadzie grupa „Motylki” rozpoczęła realizację III modułu projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury – Dbamy o zdrowie z Małym Misiem”.

Moduł tego projektu dąży do kształtowania czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i tworzenie warunków do dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu.

Dzieci z grupy Motylki wspólnie z Małym Misiem obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk i Dzień Zdrowego Śniadania. Obejrzały filmy edukacyjne pt. ,,Dbam o zdrowie, ,,Jak dokładnie myć ręce”. Samodzielnie komponowały zdrowe śniadanie i wykonały pracę plastyczną pt. ,,Czyste rączki.

DBAMY O ZDROWIE

Podczas zajęć SOWY rozmawiały, o tym, czym jest zdrowie.

Zastanawialiśmy się wspólnie, co to znaczy być zdrowym, jak należy dbać o zdrowie oraz kto nam pomaga o nie dbać. Wspólnie udało nam się stworzyć mapę myśli.

Następnie chętne dzieci wykonały pracę plastyczną, pt. „Tak dbam o zdrowie”. W naszej sali pojawiła się „Biblioteczka o zdrowiu” oraz „Kącik zdrowia”, w którym znalazły się atrybuty związane z zawodem lekarza oraz pracownika laboratorium.

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

Dzisiaj grupa Sowy uświadomiła sobie podczas przeprowadzania eksperymentu, dlaczego warto myć ręce.

Wspólnie bawiliśmy się przy piosence „Czyste ręce” śpiewając i ilustrując ruchem poszczególne etapy mycia rąk.

Następnie ćwiczyliśmy prawidłowe mycie rąk w naszej przedszkolnej łazience.

PREZENTACJA ZAWODÓW ZWIĄZANYCH ZE ZDROWIEM

Podczas zajęć Sowy przybliżyły sobie informacje, nt. pracy lekarza.

Zastanawialiśmy się wspólnie, które przedmioty kojarzą się nam z lekarzem i do czego służą obiekty przedstawione na zdjęciach, a następnie do kogo należą przedmioty nie przyporządkowane lekarzowi. Rozwijaliśmy myślenie przyczynowo – skutkowe układając historyjkę obrazkową, pt. „Choroba Amelki”, która uświadomiła nam, jak ważne jest dbanie o higienę rąk oraz jaki wpływ ma niezasłanianie nosa i ust podczas kichania lub kaszlu. Ponadto rozmawialiśmy o pracy ratownika medycznego i obejrzeliśmy film edukacyjny, pt. „Zasady pierwszej pomocy dla dzieci”.

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania ustanowiony w 2007r. przez Markosa Kyprianou.

W związku z tym dniem, 9 listopada Sowy wzięły udział w Dniu Zdrowego Śniadania.

Każde dziecko otrzymało własny talerzyk z kromką chleba oraz pokrojonymi dodatkami, które ułożyło według własnej inwencji twórczej oraz preferencji smakowych i zjadło ze smakiem.

Obejrzeliśmy również film edukacyjny „Przygody Oli i Stasia – Zbilansowana dieta dziecka”.

WYŚCIG PO ZDROWIE

W ramach podsumowania cyklu zabaw z projektu Sowy rozegrały grę planszową, pt. „Wyścig po zdrowie”.

Podzieliliśmy się na małe drużyny i rozgrywaliśmy grę według ustalonych zasad, starając się przy tym być wobec siebie fair-play.

 

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

W czerwcu dzieci z grupy Sowy otrzymały pamiątkowe Dyplomy Odkrywcy Zdrowia za aktywny udział w Ogólnopolskim Projekcie, pt. „Dbamy o zdrowie z małym misiem”.