Moduł II – Mały Miś w Świecie Emocji

Pudełko Emocji

W naszej sali wraz z misiem Zdzisiem pojawiło się „pudełko emocji”. Będziemy w nim gromadzić wspólnie tworzone przedmioty służące poznawaniu emocji i radzeniu sobie z nimi w społecznie akceptowalny sposób. Udało się nam samodzielnie przygotować „słoik spokoju” oraz gniotki, wypełnione mąką lub płatkami jaglanymi.

 

 

Miś w pudełku

W naszej grupie pojawił się ktoś niezwykły – tajemniczy miś Zdziś, który w tym roku będzie towarzyszył nam podczas zajęć jako asystent nauczyciela. Na co dzień będzie „mieszkał”  na jednej z półek i będzie bacznie  nas obserwował. Pomoże nam wejść do świata emocji.

Podczas pierwszych zajęć  w ramach projektu zastanawialiśmy się, co czuł nasz dzisiejszy gość, który przyszedł do przedszkola po raz pierwszy i czy my również czuliśmy się podobnie, jak miś Zdziś. Rozmawialiśmy na temat prezentowanych na kartach emocji, bawiąc się w ich rozpoznawanie. Następnie usiedliśmy na obwodzie koła, by wziąć udział w zabawie, pt. „Kręg emocji”. Wszyscy chętni kręcili kręglem i mieli za zadanie zaprezentować minę zgodną z wylosowaną emotikoną. Obejrzeliśmy również filmy edukacyjne na temat emocji. Uświadomiły nam, że wszystkie emocje są ważne, np. złość pozwala nam ustalać granice i potrzeby, ale należy umieć sobie z nią radzić; smutek pozwala dostrzec, co jest cenne; a strach chroni przed zagrożeniami.

 

Lego Emocje

Realizację modułu II Międzynarodowego Projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” uatrakcyjniliśmy klockami Lego Education. 

Klocki Lego Education wykorzystaliśmy również w ramach  innowacji Ambasador Przyjaznej Edukacji, której celem jest: 

– Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, zaangażowanie w działanie, poszukiwanie różnych rozwiązań, stawianie i weryfikowanie odpowiedzi w różnego rodzaju źródłach i we własnych doświadczeniach

– Kształtowanie umiejętności pracy w zespole, wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i wybór właściwego rozwiązania przez dzieci

– Kształtowanie odporności emocjonalnej u dzieci na niepowodzenia związane z zastosowaniem niewłaściwych strategii czy rozwiązań.

I tak na zapoznawczych zajęciach z klockami dzieci rozpoznawały i nazywały emocje przedstawione na klockach, zaznajomiły się również z postaciami, które można za ich pomocą zbudować. „Żabki” podzielone na zespoły, a ramach zespołów na pary budowały konkretnych bohaterów według instrukcji obrazkowej, wymyślały do nich historie, stworzyły „Przedszkole emocji”. 

Na koniec mogły już dać się ponieść fantazji i stworzyć dowolne postaci – wysokie, niskie, smutne, radosne, zawstydzone, przestraszone, zaskoczone, złe. 

To były bardzo kreatywne zajęcia!

Miś Teddy w Świecie Emocji

Wszystkie emocje są potrzebne!

Dzieci z grupy „Żabki” przekonały się o tym podczas wprowadzenia do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” – modul II „Mały Miś w świecie emocji”.

Pewnego dnia zawitał do nas miś – pluszowy miś, zagubiony w świecie emocji.

Nazwaliśmy go Teddy i obiecaliśmy pomóc mu odnaleźć się w swoich emocjach. 

Odkrywaliśmy z Misiem najważniejsze emocje: radość, smutek, złośc, strach.

W tym zadaniu nieoceniona była książka „Uczuciometr Inspektora Krokodyla” autorstwa Susanny Isern, dzięki której łatwo mogliśmy zidentyfikować konkretne uczucia. 

Uczyliśmy się, jak rozpoznawać uczucia poprzez mimikę, gesty, głos, określaliśmy swoje emocje za pomocą emotikonów – wykonaliśmy swój kalendarz emocji oraz emotikony z papierowych talerzyków. 

Tańczyliśmy do piosenki pt „Emocje i nastroje przedszkolaków” oraz ilustrowaliśmy ruchem angieleską piosenkę „If you happy”…

Poznaliśmy takze nową technikę – rysowanie flamastrami po kamieniach. 

Na zakończenie zebranych przez nas informacji na temat emocji, wykonaliśmy „Kuferek emocji”, który odtąd już zawsze będzie pomagał nie tylko Teddy’emu, ale i nam, gdy czujemy się źli, smutni, boimy się, ale też w chwilach radości.

Możemy śpiewać z radości dzięki mikrofonowi, który jesw środku!

Gdy jesteśmy źli, drzemy lub zgniatamy gazetę!

Gdy się boimy, wystarczy, że odwrócimy uwagę poprzez pstrykanie w folię bąbelkową, zabawę ze spinnerem. 

Kuferek emiocji będziemy uzupełniać do zakończenia projektu w maju. 

Wiemy już, jak sobie radzić, gdy opanowują nas różne emocje!

W domu z Rodzicami obejrzeliśmy film animowany „W głowie się nie mieści” i wykonaliśmy zegar uczuć. 

Jak pozbyć się złości?

Podczas zajęć Sowy wysłuchały bajki, pt. „Małpki i straszny krokodyl”.

Rozmawialiśmy na temat zachowania krokodyla Rolika, jego problemów, emocji, jakie mu towarzyszyły oraz sposobów na ich rozładowanie.

Usłyszeliśmy o ciekawym pomyśle kameleona, jak poradzić sobie ze złością nie raniąc nikogo – tzn. o „baloniku na złość”, który postanowiliśmy wypróbować.

 

Radość

W listopadzie podczas zajęć w grupie Sowy poznaliśmy nową emocję w oparciu o opowiadanie Misiowej Mamy.

Przygotowaliśmy wspólnie „słoik dobrych chwil”, do którego cyklicznie będziemy wrzucać karteczki, na których zapisywane są miłe chwile spędzone w przedszkolu lub to, co nas cieszy, sprawia radość.

Złość

W grudniu w grupie Sowy została wprowadzona nowa emocja opowiadaniem Misiowej Mamy.

„Jak się pozbyć złości?” – dzieci uczestniczyły w zabawie w formie burzy mózgów, stworzyły mapę myśli „sposoby na złość” oraz wykonały prace plastyczne, pt. „Gniewmiłek”.

Dzieci rysowały to, co czują, gdy wzbiera w nich gniew, a następnie wydzierały elementy pracy, z której tworzyły postać „Gniewmiłka”.

Smutek

W styczniu’21 dzieci z grupy Sowy poznały kolejną emocję – smutek.

Wysłuchały opowiadania Misiowej Mamy. Uczestniczyły w zabawie w formie burzy mózgów „Jakie są sposoby na poradzenie sobie ze smutkiem?” oraz stworzyły plakat, pt. „Gdy komuś jest smutno…” 

Dzieci podawały przykłady radzenia sobie ze smutkiem, sposoby pocieszania, ponadto dzieci stworzyły prace plastyczne, pt. „Potworkowe smutki” (rozdmuchiwały kleksy z farby, a następnie dorysowywały flamastrami smutne wyrazy twarzy).

 

Strach

W lutym Sowy omawiały „strach” na podstawie opowiadania Misiowej Mamy, pt. „Nie bój się misiu”.

Wspólnie uzupełniliśmy „Pudełko emocji” o przedmioty relaksujące – płytę z nagraniami wyciszającymi oraz butelki uspokajające, którymi można manipulować i obserwować.

Nasze wyciszające butelki sensoryczne były wypełnione wodą z brokatem, sztucznymi perłami, błyszczącymi gwiazdkami. Stworzyliśmy również „Ocean w butelce”.

 

 

Nieśmiałość

W marcu dzieci z grupy Sowy omawiały”nieśmiałość” na podstawie opowiadania Misiowej Mamy, pt. „Nieśmiałość”.

Dzieci zastanawiały się, czy istnieją sytuacje, kiedy odczuwały nieśmiałość, następnie rysowały omówione sytuacje wywołujące dziecięce lęki.

Chętne dzieci opowiadały o swoich lękach „ustami” kukiełek. Uzupełniliśmy nasze „Pudełko emocji” o kukiełki wykonane z drewnianych łyżek.

Zakończenie projektu

W czerwcu dzieci z grupy Sowy otrzymały Dyplomy Odkrywcy Emocji za udział w Ogólnopolskim Projekcie, pt. „Mały miś w świecie emocji. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci”.