Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii

Spotkanie z małym pajączkiem

Dzieci z grupy Zajączki Przedszkola Miejskiego nr 1 w Olsztynie zrealizowały pierwszy moduł projektu”Spotkanie z małym pajączkiem”.

W jego ramach przedszkolaki wysłuchały bajki M. Molickiej pt. „Bajka o pajączku”, a następnie wypowiadały się na temat jej treści. Dzieci zwróciły uwagę, że naśmiewanie się, przezywanie czy poniżanie jest złe, może komuś sprawić przykrość. Przedszkolaki brały udział w takich zabawach jak: „Pajęczyna”- zabawa integracyjna, „W czym jestem dobrym?”- zabawa naśladowcza, „Pajączek w grocie”- zabawa twórcza. Dzieci postanowiły utkać wielką pajęczynę z włóczki, jako domki dla swoich małych pajączków. Pomysłom dzieci nie było końca, a w rezultacie powstały pajączki z kolorowych gazetek reklamowych, z kolorowych drucików, a także z plasteliny. Powstały także mniejsze pajęczyny wykonane z tektury i kolorowej włóczki. Dzieci brały także udział w zajęciach z panią Psycholog z naszego przedszkola- p. Małgorzatą Jesionowską, która opowiedziała dzieciom historię o „Misiu”, który nie miał uszka. Opowieść wywołała u dzieci wiele emocji, ale przede wszystkim przedszkolaki współczuły Misiowi bez uszka i wspólnie szukały rozwiązań w jaki sposób mogą mu pomóc, rozweselić, tak aby nie czuł się już odrzucony przez grupę. Pierwszy moduł projektu uważamy za zrealizowany w 100% i bierzemy się do pracy przy wykonywaniu modułu drugiego.

 

W krainie pszczółki marzycielki

Przedszkolaki z grupy Zajączki Przedszkola Miejskiego nr 1 w Olsztynie zrealizowały II moduł projektu edukacyjnego „Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii”.

Zajęcia rozpoczęliśmy zabawą muzyczno ruchową „Lata pszczoła”, dzięki czemu dzieci miły okazję nie tylko do rozgrzania swoich mięśni, ale też naśladowały ruchy pszczoły oraz reagując na sygnał dźwiękowy utrwalały nazwy części ciała. Po wysłuchaniu „Bajki o pszczółce” M. Molickiej, przedszkolaki wypowiadały się na temat treści bajki, odpowiadając tym samym na postawione pytania. Dzieci wykonały także prace plastyczną „Kolorowa pszczoła”, która świetnie się sprawdziła w późniejszych zabawach. Przedszkolaki bardzo dobrze się bawiły przy zabawie pantomimicznej „Jaki to zawód?” , niektórym z nich z łatwością przychodziło pokazywanie czynności związanych z wykonywaniem określonego zawodu. Zabawa ta, tak bardzo przypadła do gustu dzieciom, że już na trwałe zapisze się w zestaw codziennych zabaw dzieci. Realizując moduł o pszczółce, poznaliśmy także bliżej zawód pszczelarza. Dzieci dowiedziały się czym zajmuję się człowiek wykonujący wymieniony zawód oraz jak ważną rolę odgrywają pszczoły w naszym środowisku. Poznały także budowę pszczoły, jej cykl życia oraz w jaki sposób produkują one miód. Dowiedziały się kogo możemy zaliczyć do pszczelej rodziny, a także poznały kilka ciekawostek z życia pszczoły. Na zakończenie modułu o pszczółce, przedszkolaki wzięły udział w zabawie integracyjnej „Koło przyjaźni”, gdzie trzymając się za ręce musiały przejść przez koło hula-hop, a także świetnie się bawiły n a”Magicznym dywanie” zbierając kolejne baryłki miodu. 

Zaczarowane Mrowisko

W pierwszych dniach lutego dzieci z grupy Zajączki Przedszkola Miejskiego nr 1 w Olsztynie poznały „Bajkę o mróweczce” M. Molickiej, która zilustrowała dzieciom sytuację niepowodzeń w nauce rzeczy nowych.

Ale zanim to się stało, każde dziecko określiło swój nastrój, za pomocą mimiki twarzy lub odpowiedniego gestu dłonią. Po wysłuchaniu treści bajki, dzieci opowiadały o zachowaniu mrówek, które nie podobały się dzieciom, ale także odpowiadały na pytania postawione przez nauczyciela. Następnie bawiliśmy się w zabawę integracyjną „W kręgu”, gdzie zadaniem dziecka było dostanie się do środka koła, a zadaniem pozostałych dzieci nie wpuszczenie do koła dziecka, które próbowało się do niego dostać. Po zakończonej zabawie dzieci, które próbowały się dostać do koła, wypowiadały się na temat uczuć i emocji, jakie im towarzyszyły w czasie zabawy, a były to: złość, poczucie odrzucenia i poniesienia porażki, a także smutek. Kilkoro dzieci bardzo szybko się poddało, nie próbowały dostać się do koła, bo czuły się niechciane, nielubiane. Kolejno próbowaliśmy określić swoje uczucia w danej sytuacji np. gdy coś nas boli, gdy dostajemy prezenty, czyli bawiliśmy się w zabawę paluszkowo- naśladowczą „Pięć paluszków”. Przy okazji realizacji bajki o mrówce poznaliśmy wiele ciekawych informacji na temat ich codziennego życia w mrowisku. Poznaliśmy budowę mrówki, a także mrowiska, podział zadań poszczególnych mrówek oraz wiemy już co jedzą mrówki. Uczestniczyliśmy też zabawie ruchowej „Jestem ważny i odważny”, gdzie naśladowaliśmy stany emocjonalne jakie wykonuje/przeżywa dana mrówka np. skacze, śpiewa, tańczy. Dzieci kolorowały także ilustrację przedstawiające mrówkę rudnicę oraz mrowisko, a także budowały z klocków różnego rodzaju mrowiska. Na zakończenie działań z mrówką, dzieci poznały ćwiczenie relaksacyjne wg Jacobsona pt. „Silny i odważny- słaby i bojaźliwy”- gdzie zadaniem dzieci było napinanie i rozluźnianie mięśni w zależności od przeżywanych emocji. Grupa Zajączki melduje wykonanie kolejnego, III modułu „Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii”:)