Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 2020 – Pomoc dla Jemenu

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który przypada 20 listopada, to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.  

Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna.


Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka 2020 z UNICEF – Pomoc dla Jemenu

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

Tego dnia wspólnie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) w całym Przedszkolu poprzez liczne działania pokazywaliśmy, że prawa wszystkich dzieci są ważne.

Jak co roku wykorzystaliśmy kolor niebieski we wszystkich działaniach podjętych w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Kolor ten jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

W tym roku solidaryzowaliśmy się z dziećmi w Jemenie, w którym od 5 lat toczy się wojna. UNICEF szczególnie podkreśla tragiczną sytuację dzieci w tym kraju – niedożywionych, pozbawionych wody pitnej, dostępu do opieki medycznej i edukacji. W Jemenie prawa dziecka nie są respektowane.

W każdej z grup zrealizowano tematykę dotyczącą praw dziecka, wykorzystując plakaty i materiały udostępnione przez UNICEF:

  • Bawiliśmy się z kolorem niebieskim – niebieskimi balonami, lizakami, niebieską włóczką, niebieskimi obręczami, niebieskimi chustkami;

  • Nauczyliśmy się i tańczyliśmy do „Piosenki o prawach dziecka” Małej Orkiestry Dni Naszych;

  • Wykonaliśmy piękne plakaty i prace plastyczne dotyczące praw dziecka;

  • W grupie „Żabki” dzieci stworzyły prace plastyczne pt. „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie”, które obrazowały wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju.