Kolorowy Świat Przedszkolaka

KOLOROWY ŚWIAT PRZEDSZKOLAKA – ZAJĘCIA PLASTYCZNE

„Był sobie rzeźbiarz. Znalazł bardzo rzadki kamień.
Zabrał go do domu i zaczął nad nim pracować.
Kiedy skończył pokazał go swoim przyjaciołom.
A oni powiedzieli, że stworzył piękny posąg.
Rzeźbiarz powiedział, że niczego nie stworzył.
Posąg zawsze w nim był.
On tylko odłupał niepotrzebne kawałki.”

– z filmu Rambo III

W dzisiejszych czasach, w natłoku nowoczesnych, wszechobecnych technologii, multimediów, sztuka zdaje się być dziedziną zapomnianą, lekceważoną. A przecież twórczość towarzyszy ludzkości już od czasów prehistorycznych – przykładem są chociażby malowidła naskalne. Początkowo sztuka służyła utrwalaniu czasów, zdarzeń, postaci ówczesnych artyście. Często dzieła sztuki miały charakter sakralny, propagandowy, użytkowy. Jednakże najistotniejszą i najpiękniejszą z funkcji sztuki jest możliwość wyrażania w swej twórczości osoby twórcy – artysty. Nie ma dzieł jednakowych – każde różni się choćby pociągnięciem pędzla, innym nałożeniem farby. Każde jest unikatowe – tak jak wyjątkowy jest każdy człowiek.

Dzieci już od najmłodszych lat chętnie sięgają po kredę, kredki, farby – próbują „tworzyć” własne „dzieła”. Pragną wyrazić siebie, dać upust swoim emocjom, fantazji, eksperymentować plastycznie. Umożliwia im to ich własny świat wyobraźni. Wyobraźni, która nie ma granic. Jest fascynująca, nieprzenikniona, pełna intensywnych kolorów, wspaniałych postaci, stworzeń, wyjątkowych miejsc.
Twórczość plastyczna jest jedną z głównych aktywności w życiu przedszkolaka. Nie tylko przyczynia się do autoekspresji dziecka, ale również stymuluje jego rozwój – przede wszystkim małej motoryki, doskonaląc sprawność posługiwania się narzędziem malarskim, wycinania, klejenia, lepienia. Wpływa również na rozwój umysłowy poprzez poznanie wielu różnorodnych technik plastycznych. Proces twórczy dzieci to także wzamcnianie ich pewności siebie, wyrażanie swoich emocji, własne pomysły na swoje dzieło – a więc ogromna kreatywność.

Zajęcia rozwijające uzdolnienia plastyczne mają służyć powyższym celom – są ukierunkowane na dziecko, na jego kreatywność i mają zachęcić ich uczestników do rozwoju siebie, do odkrywania swego wnętrza, siebie jako człowieka.

Zajęcia rozwijające uzdolnienia plastyczne „Kolorowy świat przedszkolaka” są skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, które przejawiają szczególne zdolności plastyczne oraz do tych, wykazujących zainteresowania plastyczne. Realizacja programu obejmuje spotkania w ramach koła plastycznego, które odbywają się raz w tygodniu. Zajęcia mają miały charakter twórczy, eksperymentalny i zabawowy.

Prowadząca 

Monika Główczyk

********************************************************************************************************************************************************************

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawy Sztuką”

Na zajęciach plastycznych włączamy się w realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawy Sztuką”. Autorką projektu jest Dagmara Drabik z Przedszkola nr 9 „Pod Sosenką” w Siemianowicach Śląskich. Swoim patronatem projekt objęła Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach oraz czasopismo „Wychowanie w PRzedszkolu”. 

 

Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

Cele szczegółowe to m.in.

 • tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy,

 • wprowadzenie dzieci w świat sztuki o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, europejskim
  i światowym,

 • zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami,

 • rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno,

 • udział w wystawach i prezentacjach zbiorowych,

 • rozwijanie postawy twórczej dzieci z jej nieodłącznymi atrybutami tj. kreatywnością, innowacyjnością,

 • zapoznanie z różnorodnymi technikami plastycznymi,

 • kształtowanie umiejętności rozumienia i interpretowania pojęć przy wykorzystaniu obrazów,

 • doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym wyrażania odczuć związanych
  z odbiorem sztuki,

 • rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia oraz umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowych.

Projekt jest realizowany w grupie „Żabki” oraz na zajęciach rozwijających uzdolnienia plastyczne. Projekt zakłada realizację kreatywnych propozycji inspirowanych głównie twórczością artystyczną wielkich artystów.

Do tej pory zrealizowana następujące działania:

 • „Każdy ma talent” – Międzynarodowy Dzień Kropki (15.09.2020)

 • Jesienny bukiet – dzieła niemalowane inspirowane sztuką Giuseppe Arcimboldo.

 • Odkrywamy nowe techniki – wylepienie szablonów sensomasą – kaszkoliną.

 • Edukacja plenerowa – warsztaty plastyczne na łonie natury.

Eksperymentujemy z kolorami!

Na zajęciach plastycznych „kolorujemy świat”, tak by jego barwy były wyraziste! 

Ale skąd się biorą barwy?

Jakie są barwy podstawowe, a jakie pochodne?  

 

Na jednych z pierwszych spotkań eksperymentowaliśmy z kolorami, tak, by okryć, jak powstają barwy pochodne.

Mieszanie farb o kolorach podstawowych i oczekiwanie na rezultat (barwę pochodną) sprawiło wiele radości uczestniczkom zajęć.

„Zebranie wiewiórek” – obraz zbiorowy

Jesień, jej dary, wszechobecne liście inspirują do tworzenia.

Uczestniczki zajęć plastycznych wykonały zbiorowy obraz, wykorzystując materiał naturlany – liście do stworzenia ramy obrazu. 

Zainspirowały się jesiennymi pejzażami oraz swoimi doświadczeniami. 

Skomponowanie wspólnego obrazu to nie lada wyzwanie – udało się!

Obraz otrzymał tytuł „Zebranie wiewiórek” i służył jako dekoracja  okolic szatni. 

 

Warsztaty plenerowe – kaszkolina

Zadanie zrealizowane w ramach Ogólnopolskiego Projektu edukacyjnego „Zabawy sztuką”.

Twórczość plastyczna dla uczestniczek „Kolorowego świata przedszkolaka” jest ogromną przyjemnością, tę przyjemność postanowiłam spotęgować poprzez sensoryczne doznania w postaci twórczości w ogrodzie przedszkolnym.

Podczas warsztatów plenerowych przygotowaliśmy masę sensoryczną – kaszkolinę.
Do jej przygotowania wystarczy kasza manna (400g) i ciepła woda (150 ml). My dodatkowo zabarwiłyśmy kaszkolinkę różnymi kolorami dzięki farbom. 

Tak przygotowaną sensomasą można się bawić na wiele sposobów – ugniatać, formować, wałkować i wycinać kształty. Uczestniczki zajęć wykonały szablony z tektury wg własnego pomysłu, a następnie wylepiły je kaszkoliną. Do udekorowania wykorzystały materiał naturalny: kamienie, liście, patyki. 

Powstały oryginalne uśmiechnięte serduszka, kropelki. 

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, uczestniczki zajęć plastycznych przygotowały drobne podarunki dla pracowników Przedszkola. 

Kolorowe, papierowe bukieciki ze wstążeczką Basia, Hania i Karolina wręczyły po występie zorganizowanym przez panią Annę Herman i dzieci z koła teatralnego. 

Był o miły akcent i każda z pań – oraz pan Zbyszek nasz konserwator – przyjęli bukiecik z uśmiechem na ustach. 

Martwa natura Cezanne’a

Zadanie zrealizowane w ramach Ogólnopolskiego Projektu edukacyjnego „Zabawy sztuką”.

Jesień jest porą roku obfitującą w dary takie jak kolorowe liście, owoce, warzywa, grzyby. 

Martwa natura od stuleci inspirowała wielkich artystów do tworzenia dzieł sztuki. 

Takim artystą był Paul Cezanne.

Zainspirowane twórczością wielkiego malarza, uczestniczki zajęć plastycznych stworzyły własną kompozycję z martwej natury, którą następnie odtworzyły, rozpoczynając od szkicu ołówkiem, a by na koniec uzupełnić obraz  farbami. 

Efekty były wspaniale!

Konkurs „Pokoloruj swoje prawa: 30 lat z Konwencją Praw Dziecka Narodów Zjednoczonych”

Dzieci uczęszczające na zajęcia rozwijające uzdolnienia plastyczne wykonały prace na konkurs pt „Pokoloruj swoje prawa: 30 lat z Konwencją Praw Dziecka Narodów Zjednoczonych” zorganizowany przez Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego (PK OMEP).

Uczestniczki zajęć plastycznych posłużyli się łączonymi technikami: kredkami ołówkowymi, pastelami, farbami, kolażem, by jak najestetyczniej zilustrować wybrane prawa: prawo do odpoczynku, prawo do życia w rodzinie, prawo do prywatności, prawo do nauki i rozwijania zainteresowań. Siedem prac zostało przesłanych do wyznaczonego „lidera”, czyli Przedszkola nr 237 im. Warszawskiej Syrenki w Warszawie. 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt „Portret Babci i Dziadka”

W związku ze zbliżającym się świętem Babci i Dziadka uczestniczki zajęć wzięły udział w konkursie plastycznym „Portret Babci i Dziadka” zorganizowanym przez Przedszkole Publiczne w Łoniowej i Dębińskie Centrum Kultury.

 

Dziewczynki wyznały portret babci, wykorzystując łączone techniki – rysowanie kredkami ołówkowymi, pastelowymi i flamastrami.

Pamiętały, że dobry artysta zaczyna od szkicu ołówkiem.

Portrety zostały samodzielnie podpisane przez autorki. 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zimowy pejzaż”

Zima w pełni, inspiruje do kreatywnych prac plastycznych. Uczestniczki koła plastycznego stworzyły piękne zimowe pejzaże  na konkurs. 

Konkurs plastyczny dla dzieci „Zimowy pejzaż” zorganizowało Niepubliczne Przedszkole Językowe Mundo Marino w Katowicach. 

Celami konkursu są:

– promowanie twórczości dziecięcej,

– rozwijanie sprawności manualnej,

– rozwijanie umiejętności komponowania pracy plastycznej,

– stosowanie różnych technik plastycznych,

– wykazanie się kreatywnością i zmysłem estetycznym.

Dzieci z „Kolorowego świata przedszkolaka” wykonały pejzaże wykorzystując łączone techniki – przed wszystkim białą farbę na ciemnym tle, klej brokatowy, elementy kolażu (serwetki ażurowe, kształty wycięte z dziurkaczy ozdobnych), kredki ołówkowe.

Powstały bardzo oryginalne pejzaże poprzedzone zabawą sensoryczną sztucznym śniegiem wykonanym z pianki do golenia i sody oczyszczonej.