Jesień

Barwy pór roku 

Każda pora roku kojarzy nam się z określonymi kolorami, na których bazujemy podczas zajęć z Porannego Kręgu. Są one związane z jednoczesną stymulacją wzrokową.

jesienią – obowiązuje kolor żółty, który ma symbolizować spadające liście i dojrzałe owoce w sadach; żółty jest ciepłą barwą, symbolem żywotności, ma działać pobudzająco

Zapachy pór roku 

Podobnie jak barwy, zapachy kojarzą nam się z porami roku. Któż z nas nie kojarzy zapachu pomarańczy ze Świętami Bożego Narodzenia, a więc mroźną zimą?. Jakie zapachy przypisywane są do pór roku podczas zajęć Porannego Kręgu? 

  • jesienią używa się olejku lawendowego, który koi nerwy, relaksuje i uspokaja

Dźwięki pór roku 

jesień – dzwonki rurowe

Smaki pór roku

  • jesienią smakujemy miód,  

Żywioły pór roku 

  • jesienią panuje powietrze – dzieci czują na własnej skórze jego powiew np. z wentylatora, 

 

Dzieci uczestniczyły w Porannym Kręgu – „Jesień”

We wtorek grupa Sowy uczestniczyła w jesiennych zajęciach prowadzonych metodą Porannego Kręgu, czyli stymulacji polihistorycznej według pór roku. Celem naszych zajęć było przyjemne i satysfakcjonujące spotkanie nauczyciela i dzieci oraz dzieci  ze sobą nawzajem, czyli budowanie relacji między ludźmi. Klimat ciepłego nastroju i zapalonego kominka z olejkiem lawendowym pozwolił nam poczuć się bezpiecznie.

Podczas „porannego kręgu” weszliśmy do świata przyrody, którego jesteśmy integralna częścią. Otaczająca przyroda była dla nas źródłem odczuwania podstawowych symboli- żywiołów (wiatr), barw (kolor żółty), zapachów (lawenda), smaków (miód), wrażeń dodatkowych (np: suche liście, gładkie kasztany, itp..) i termicznych (ciepły ogień w kominku, masaż dłoni lawendowa oliwką). Dożo radości sprawiło dzieciom muskanie dłoni wiatrem z suszarki i rozdmuchiwanie włosów, badanie darów jesieni, zabawa z papierowymi liśćmi w świetle ultrafioletowym oraz stymulacja smakowa łyżeczką z e słodkim miodem:)