Eksperymenty – Badam, doświadczam, poznaję – Młodym Odkrywcą się staję

Zabawy badawcze.

Dźwięki, dźwięki, dźwięki… i inne eksperymenty

Eksperymenty z wykorzystaniem dźwięku, wykonanie instrumentów i przyborów do badania dźwięku!

Eksperymentujemy i doskonalimy współpracę

Która drużyna zrobi wieżę naj…

Co można zrobić z wykałaczek, sznurka, taśmy i pianek?!?!?!

Spotkanie z nauką

Grawitacja i równowaga.

Nie sposób zobaczyć, usłyszeć, ale samodzielnie wykonać…

Spotkanie z KMO

Kilka pomysłów na naukę

Kiedy eksperymentuję, to myślę, kombinuję, wyobrażam sobie i …

Spotkanie z kolorem i barwą

Koło Newtona i inne eksperymenty

Jaki kolor ma mleko, woda, …

A może chemia?

Mieszaniny i filtrowanie

Wykonanie mieszaniny jednorodnej i niejednorodnej. Filtrowanie mieszanin oraz eksperyment z kryształami soli.

Do badań! Gotowi?! START!!!

Nawet wyobraźnia nas nie ogranicza.

Tym razem badaliśmy wyporność!

Badamy, eksperymentujemy i wiemy!

Kto wie?

Grawitacja i inne zabawy…

Spotkanie z doświadczeniem

My NAUKOWCY!

Sami projektujemy i zmieniamy podstawowy eksperyment, wyciągamy wnioski i korzystamy z doświadczeń rówieśników.

W pracowni fizyka

Badania i doświadczenia prosto ze szkoły.

Praca z zestawem magnesów, elektroskopem i …

Doświadczamy!

Badamy prawdopodobieństwo i …

Prowadziliśmy badania prawdopodobieństwa z wykorzystaniem kostek do gry. Doświadczaliśmy pracy architekta projektując mosty.

Spotkanie z KMO i wiatrem

Wykorzystanie techniki w doświadczaniu!

Jak powstają i działają wiatraki?!

Wiatr po raz drugi

Techniczne zajęcia z wiatrem.

Wykorzystanie wiatru do działania latawców.

Eksperymenty i magia!

Metoda badań naukowych.

Różne badania i doświadczenia – wnioskowanie, logiczne myślenie i działanie.

Mali chemicy

Badamy i działamy

Chemia z kuchni i łazienki – czyli własnoręcznie wykonany slime!

IMAGINARIUM – WYCIECZKA DO GALERII WARMIŃSKIEJ

2010.2017 r. wybraliśmy się wspólnie z grupą Sowy na wycieczkę edukacyjną dotyczącą eksperymentów ,,Imaginarium”.

Dzieciakom podobało się, że mogły wszystkiego dotknąć, wszędzie zajrzeć, zbadać i doświadczyć.  Obejrzały i sprawdziły, jak przekazywana jest energia do kul, które się zderzają, kręciły kołem z wirem, oglądały złudzenia optyczne ,,odcięta głowa”, ,,studnia bez dna”, tworzyły muzykę, wrzucały pieniążki do lejka grawitacyjnego, mogły sprawdzić, na którym torze kule najszybciej zjeżdżają. Były to bardzo ciekawe i pouczające zajęcia. Przedszkolakom bardzo podobały się fontanny przed Galerią. Po powrocie narysowały to, co najbardziej utkwiło im w pamięci i zaprezentowały swoje prace. 

 

MALI ODKRYWCY – DŹWIĘKI

20.11.2017 Odbyły się zajęcia badawcze, tym razem dzieci badały siłę i rodzaje dźwięków.

MALI ODKRYWCY – MAGNES

W styczniu dzieci badały niezwykłe cechy magnesów. Wykonywały doświadczenia, stawiały hipotezy oraz je praktycznie potwierdzały lub obalały.

Badaliśmy czy magnesy przyciągają wszystko. Sprawdzaliśmy w książce naukowej skąd pochodzi magnes i jakie jest jego zastosowanie w dzisiejszych czasach, oraz jak sie dziś otrzymuje magnes. Sprawdziliśmy również czy magnesy działają poprzez inne materiały (labirynt, wyciąganie igły z wody bez dotykania) Czy przyciąga na odległość. Obserwowaliśmy zjawisko namagnesowania i rozmagnesowania igieł. Sprawdzaliśmy czy wielkość magnesu wpływa na siłę magnesu czy też jego namagnesowanie. Dzieci obserwowały powstawanie kompasu i zastanawiały się co porusza igłą kompasu.

MALI ODKRYWCY – OPTYKA

Tym razem szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Jak powstaje światło, tęcza, cień? Dlaczego światło pozwala nam widzieć? Jak powstają kolory? Jak światło przenika przez różne przedmioty. 

Podczas zajęć wykonaliśmy doświadczenia” Rozszczepianie światła- tęcza, Światło i cień, Uzyskiwanie barw”  a na zakończenie dzieci obejrzały teatrzyk cieni pt. „Smok Wawelski” na zakończenie dostały instrukcje jak wykonać cień zwierzątka za pomocą dłoni.

HODOWLA KRYSZTAŁÓW SOLI

W poniedziałek, 19.02.2018 r. założyliśmy hodowlę kryształów soli.

Dzieci sprawdziły, czy sól ma słony smak. Umieściły przygotowane słoiki z solanką w kąciku obserwacyjnym.

NIE WAHAJ SIĘ – BAW SIĘ!!! WYCIECZKA DO OLSZTYŃSKIEGO PARKU NAUKOWO-TECHNOLOGICZNEGO

9 marca 2018 r wybraliśmy się na interaktywną wystawę, której tematem przewodnim była fizyka i jej podstawowe prawa. Wystawa składała się z 17 stanowisk, które za pomocą wahadeł wyjaśniały podstawowe prawa fizyki. 

BADAM, DOŚWIADCZAM, POZNAJE – MŁODYM ODKRYWCĄ SIĘ STAJĘ – ZAJĘCIA PRZYRODNICZO TECHNICZNE (EKSPERYMENTY)

Program „Badam, doświadczam, poznaję – Młodym Odkrywcą się staję!” przeznaczony jest dla dzieci przejawiających zainteresowania i uzdolnienia z zakresu eksperymentowania, badania, doświadczania, ciekawych świata. Polega na poszerzeniu i pogłębieniu wiadomości i umiejętności, rozwijaniu pomysłowości w myśleniu i działaniu oraz wnioskowaniu i stawianiu hipotez. Przekazanie dzieciom w atrakcyjny sposób treści z zakresu fizyki, chemii i techniki oraz przyrody. Ma pobudzać dzieci do samodzielnego, logicznego myślenia, rozwinąć ich zdolności i zainteresowania, a także pogłębić wiedzę. Uczy współdziałania w zespole, kształtuje właściwe postawy, buduje pozytywną samoocenę i pozwala poznać swoje mocne i słabe strony.

 

Cele programu:

– Przyspieszenie rozwoju uczniów zdolnych, kształtowanie pozytywnego stosunku do nauki,  poszerzanie treści programowych,  rozbudzanie u dzieci zainteresowań, twórczego działania i myślenia, kształtowanie ciekawości poznawczej i samodzielności.

– Bazowanie na naturalnej ciekawości świata. Rozwijanie umiejętności z zakresu STEAM. Doskonalenie koncentracji uwagi i logicznego myślenia oraz wnioskowania na podstawie doświadczeń i własnych obserwacji, tworzenie własnych pomysłów na eksperymenty z uwzględnieniem zasad bhp.

– Koncentrowanie się na poszukiwaniu odpowiedzi, a nie udostępnianiu gotowych rozwiązań, korzystanie z własnych doświadczeń m.in.: błędów.

 

Dzieci uczęszczające na zajęcia rozwijające uzdolnienia w zakresie eksperymentowania, są jednocześnie członkami Klubu Młodych Odkrywców działającego w Naszym Przedszkolu, o nazwie „Przedszkolaki – Nauczaki”, działającego we współpracy i na zasadach promowanych przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Więcej informacji na stronie http://www.kmo.org.pl/pl/

 

Opracowała:

Magdalena Wróblewska

******************************************************************************************************************************************************************

MALI ODKRYWCY -GAZY

Tym razem podczas zajęć 12-03-2018r., dzieci obserwowały wytwarzające się gazy podczas mieszania określonych substancji. 

Badały m. in. właściwości i zastosowania drożdży, co dzieje się po połączeniu octu z sodą, jakie barwy powstają po zmieszaniu wybranych kolorów oraz jakie substancje nie rozpuszczają się podczas mieszania. 

ROZPUSZCZANIE I MIESZANIE BARW

Dzisiaj Sowy bawiły się wodą i rozpuszczały w niej kolorowy tusz. Obserwowały jak tusz łączy się z wodą, wypowiadały się na temat. Tworzyły „trąbę powietrzną w szklance wody”. Sprawdzały czy można wyciągnąć wodę ze szklanki przy pomocy ciśnienia i słomki. Na zakończenie sprawdziły jak szybko bibuła i papier wchłaniają kolorowy tusz.

WZROK – ZAJĘCIA BADAWCZE W KWIETNIU

Ilu rzeczy dowiadujesz się za pośrednictwem wzroku? Jak działa ludzkie oko? Co to takiego złudzenie optyczne? To i wiele innych ciekawych rzeczy dowiedziały się na zajęciach 25 kwietnia Sowy

Patrząc na przedmiot poznajesz kolor, kształt, odległość, materiał, z którego jest wykonany- to wiedza za pomocą której poznajemy świat. Informacje zbierają oczy- niezwykle cenny narząd. Doświadczenia pomogły zrozumieć jakie warunki muszą zostać spełnione aby widzieć. Ponadto dzieci sprawdzały jak działa ludzkie oko. Co ogranicza widzenie oraz doświadczały złudzenia optycznego, stawiały hipotezy, formułowały własne wnioski z badań.

 

ZABAWY PŁYNAMI

Dzieci z grupy Sowy Mądre Głowy mierzyły pojemność naczyń.W trakcie zabaw porównywały pojemność naczyń za pomocą wspólnej miarki.

STUDENTKI DOŚWIADCZENIA

Dzisiaj wspólnie ze studentkami dzieci z grupy Sowy Mądre Głowy badały czystość wody, rozpuszczalność substancji w wodzie, ph rozpuszczonych substancji w wodzie. Dzieci robiły według instrukcji filtr do oczyszczania brudnej wody, rozpoznawały głosy zwierząt i sprawdzały ostrość widzenia podczas prezentacji. Swoimi spostrzeżeniami na bieżąco dzieliły się ze studentkami.

LABORATORIUM PANA KLEKSA

9 maja dzieci z grupy Sowy Mądre Głowy poszły do CEiK u na spektakl „Laboratorium Pana Kleksa”

Galaktyka w słoiku

Praca plastyczno – techniczna – rozwijająca wyobraźnię 12.03.2019r.

Przedszkolaki postępując według instrukcji wykonały pracę, która imitowała GALAKTYKĘ. Wykorzystując watę, brokat i wodę zabarwioną na dwa kolory (niebieski i czerwony) stworzyły barwne i połyskujące dzieła.

Kosmiczne zabawy

Zabawy z wykorzystaniem rekwizytów – kosmiczne zdjęcia

Wykorzystując rekwizyty dzieci stworzyły kosmiczne układy i postaci. Było to inspiracją do wykonania prac plastycznych i budowli z klocków imitujących statki kosmiczne.

Spotkanie z Naukowcem

OPN-T – czyli spotkanie z Naukowcem w trakcie pracy 13.03.2019r.

Dzieci z naszej grupy udały się do Parku Naukowo – Technologicznego, gdzie pod okiem prawdziwego Naukowca prowadziły badania i doświadczenia. Wszystkiemu powagi dodawało miejsce i strój (przygotowane stanowiska, rękawiczki i fartuchy zabezpieczające). Dzieci wykonały pięć doświadczeń: 1. wulkan, 2. malowanie na mleku, 3. atramentowe czary, 4. balon pompowany gazem, 5. ocean w butelce.

Noc Sów 2019

W poszukiwaniu sów…

21 marca odbyły się warsztaty na temat sów i ich środowiska życia, w czasie których przedszkolaki kolorowały wybrane przez siebie postaci sów. Następnie 25 marca wybraliśmy sie w teren do Lasu Miejskiego by tam odnaleźć przedstawiciela przynajmniej jednego z dziesięciu gatunków sów zamieszkujących teren Polski.

EKSPERYMENTY

Nasza sala zamieniła się w laboratorium. Pani Ania pokazała Nam kilka fajnych eksperymentów.

Po śniadaniu, Pani Ania na stole postawiła kilka fajnych produktów- olej, ocet, sodę oczyszczoną, barwniki do jajek, wodę i przeróżne naczynia. A wszystko po to, aby pokazać Nam w jaki sposób można eksperymentować z wodą, stworzyć „Chemiczne jojo” albo wyprodukować dwutlenek węgla. Nie zabrakło także wybuchu wulkanu. 😉

ZABAWY Z WODĄ NA DESZCZOWE DNI

Dzieci badały i opisywały właściwości wody, a następnie podczas zabaw badawczych sprawdzały co pływa, a co tonie?

wykorzystując do tego różne przedmioty np. klocki, nakrętki, małe kartki papieru, piórka, monety, drewniane patyczki, łyżeczki plastikowe i metalowe. Obserwowały jak zachowują się w  wodzie i próbowały formułować wnioski ze swoich doświadczeń. Uzyskiwały nowe kolory przez łączenie barw podstawowych. Zabawy z wodą był to bardzo ciekawy pomysł na spędzenie tego deszczowego dnia.