Dożynki

—————————————————————–

DOŻYNKI 2021

W piękny październikowy dzień ( 15.10.2021r) odbyły się w naszym Przedszkolu IX  Dożynki – podziękowanie za tegoroczne plony.Dzieci w kolorowych,  strojach ludowych pod kierunkiem nauczycielki Pani Kasi z grupy ” Motylki” przedstawiły program artystyczny mówiący o trudnej pracy rolnika. Potem nastąpiła prezentacja koszy z darami, przygotowane praz poszczególne grupy i wręczone na ręce Pani Dyrektor przy piosence ” Plon niesiemy plon”. Były one bardzo ciekawe i pomysłowe, obfitowały w owoce, warzywa, kwiaty, zboża oraz zioła. Dzieci zaśpiewały piosenkę ” Miała baba Pofajdoka” oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie w foto budce w warmińskim stroju ludowym.

 

 

—————————————————————–

V DOŻYNKI PRZEDSZKOLNE

28 września w naszym przedszkolu po raz piąty odbyły się dożynki. 

Specjalnie z tej okazji już od początku września motylki gromadziły w kąciku przyrody plony z ogrodów, sadów i działek. Uwieńczeniem tych zbiorów są własnie dożynki, w których udział biorą wszystkie dzieci z przedszkola.W tym dniu każda grupa prezentowała swój wieniec dożynkowy jak również miała okazję poznać tradycje związane z dożynkami,które przybliżyły nam dzieci z grupy Zajączki prezentując krótkie przedstawienie. Przy wejściu do przedszkola można było podziwiać fotografie wykonane przez rodziców i dzieci z naszego przedszkola, które przedstawiały Architekturę Warmii i Mazur. Wykonane wieńce zostały przekazane Pani Dyrektor i umieszczone na stole dożynkowym gdzie znalazły się również warzywa,owoce oraz specjalnie pieczony chleb. Jedną z atrakcji była degustacja bułek, które wszyscy uczestnicy zjedli ze smakiem. Na zakończenie dla dzieci zaśpiewał i zatańczył zespół „Warmia”, który wszystkich zgromadzonych gości zaprosił do wspólnej zabawy.

 

————————————————————–

DOŻYNKI 2019

3.10.2019r. odbyły się Dożynki Przedszkolne.

Nasza grupa, jak co roku, cały tydzień przygotowywała się do tego wydarzenia. Przynosiliśmy plony z pół i ogrodów oraz dary lasu, by powstał piekny kosz dożynkowy. Przygotowywaliśmy także występ artystyczny w postaci trzech tańców ludowych: ” Szewc”, ” Wróbelek”, ” Dwa gołębzie”. Pogoda tego dnia dopisała, nasze humorki także, a nasz występ bardzo się podobał zgromadzonej publiczności. My nadal przełamujemy nieśmiałość, bo wystąpienia przed publiką są dla nas nie lada wyzwaniem. Bardzo dziękujemy Rodzicom: Bartka, Mai T., Mai W. oraz babci Stasia za przygotowanie przepysznych ciast drożdżowych:) 

—————————————————————–

DOŻYNKI 2018

2 października we wtorek w godzinach porannych odbyły się u nas DOŻYNKI. 

Każda grupa przygotowała kosze z darami oraz tradycyjne warmińskie potrawy. W poniedziałek pod okiem babci Filipa przygotowaliśmy Kuch warmińska drożdżówkę. Dzieci z grupy Żabki i Zajączki przygotowały występ na tę okazję a Sowy zaśpiewały Welewetkę. Całe przedszkole wzięło udział w zabawie warmińskiej Stryjenka oraz nauczyły się tańca warmińskiego „Szot”, wszyscy znakomicie się bawiliśmy na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

 

—————————————————————–

DOŻYNKI 2016

30.09.2016 r. odbyły się przedszkolne Dożynki. W tym dniu każde dziecko wchodzące do przedszkola witała pani Agnieszka ubrana w strój warmiński, która częstując dzieci owocami zapraszała na Dożynki. Uroczystość, w której wzięły udział wszystkie dzieci z przedszkola, odbyła się w sali gimnastycznej. Tutaj pani Żaneta z grupy Krasnoludów, pani Dorota z grupy Motylki i pani Kasia z grupy Zajączki ubrane w piękny stroje warmińskie powitały Starościnę, panią inspektor i wszystkie dzieci na Dożynkach Przedszkolnych. Pani Kasia opowiedziała o zwyczaju dożynkowym, mogliśmy się dowiedzieć, jakie plony zbierają rolnicy, które zboża potrzebne są do wypieku chleba. Na ręce pani dyrektor dzieci ze wszystkich grup złożyły wieńce dożynkowe i kosze z darami jesieni. Dzieci z grupy Zajączki zaprezentowały nam tańce warmińskie. Potem pani Kasia i pani Żaneta zaprosiły wszystkie dzieci do Szota, a potem do wspólnych zabaw w kole. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie.