Autochodzik

Program Autochodzik realizowany jest w naszym przedszkolu już od 7 lat. Autorami  koncepcji „Autochodzika” byli   Mirosław Wołowik i Barbara Lubaszewska Borys. Patronami tego programu są : Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Michelin Polska S.A.

Byli oni sponsorami „Zestawu Autochodzik”  składającego  się z samochodów, wykonanych z miękkiej gąbki, które przedszkolaki noszą na szelkach oraz drogowego miasteczka obejmującego ponad 100 elementów takich jak znaki drogowe, przejścia dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna. Dzięki temu programowi nasze przedszkolaki poznają zasady ruchu drogowego i zdobywają  pierwsze „prawa jazdy”, przygotowują się do uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzieci bawią się w kierowców, policjantów i pieszych,  uczą się też rozpoznawania niebezpiecznych sytuacji oraz dźwięków ulicy, refleksu i zwinności. Realizując program Autochodzik  zwracamy szczególną uwagę na edukację rodziców i opiekunów, zwłaszcza, jeśli chodzi o stosowanie pasów i fotelików i odblasków. Mamy nadzieję że nasze działania z dziećmi i rodzicami wpłyną na bezpieczeństwo na drogach naszego miasta , a czym skorupka za młodu…


BEZPIECZNA DROGA

Zabawy w bezpieczeństwo

19 września 2019r. odbył się szereg zabaw w wykorzystaniem Zestawu AUTOCHODZIK, mających na celu zapoznanie, utrwalenie i przypomnienie zasad poruszania sie po ulicach miasta. Nie tylko jak przechodnia, ale także jako pasażera samochodu czy autobusu lub kierującego rowerem. Utrwalenie zasad korzystania z odblasków oraz ochraniaczy i kasków. Zasad przekraczania jezdni w miejscach wyznaczonych i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rozglądanie się, przechodzenie na zielonym świetle).


 

KOŁA STOP ROBISZ KROK – PIESZO NA DRUGĄ STRONĘ

22 stycznia odbyły się kolejne zajęcia z serii Gotowi do drogi, przygotowujące dzieci do samodzielności w ruchu drogowym. Tym razem dzieci uczyły się rozwagi i czujności podczas przejścia przez ulicę. Każde dziecko miało okazję zaobserwować podejmowane działania w ruchu drogowym z perspektywy pieszego, pasażera jak również kierowcy.


BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM ZAJĘCIA Z AUTOCHODZIKIEM

Kolejny rok bierzemy udział w programie edukacyjnym Autochodzika, mający na celu przygotowanie dzieci do prawidłowego nawyku poruszania się po drodze. Na pierwszych zajęciach po wakacjach przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego, który  jest wszechobecny i dotyczy wszystkich ludzi. Na całym świecie obowiązują znaki i kodeks drogowy – system symboli i zachowań, którego stosowanie zwiększa bezpieczeństwo na drodze, bez tego panowałby chaos i wypadki.


AKCJA ZZ ZAWSZE ZAPINAJ PASY

25 kwietnia przeprowadziliśmy zajęcia w Sowach i Żabkach na temat bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie. Akcja ta ma na celu promowanie bezpiecznego poruszanie się po drogach i przewożenia dzieci w czasie jazdy w odpowiednio dopasowanym do wieku i wzrostu foteliku i w prawidłowo dopasowanych i zapiętych pasach wszystkich pasażerów pojazdu nie tylko dzieci.

Dzieci oglądały film edukacyjny o konsekwencjach nie zapinania pasów podczas jazdy. Później brały udział w scence, która pokazała co dzieje się z ciałem człowieka gdy nie zapniemy pasów a na koniec wybraliśmy się na parking przedszkolny, zobaczyć jak prawidłowo zapinamy pasy oraz jak wygląda sposób mocowania dziecka w foteliku. Podczas swobodnych wypowiedzi dzieci zauważyłyśmy że wszyscy rodzice podchodzą odpowiedzialnie do bezpieczeństwa dziec podczas jazdy samochodem. GRATULUJEMY.


Blaski odblaski

Wszystkie dzieci z grupy Sowy wiedzą jak ważne jest noszenie blasków- odblasków jesienią, zimą

Podczas zabaw i zajęć w sali i na podwórku których głównym tematem było poruszanie się po drogach w warunkach ograniczonej widoczności dzieci dowiedziały się jak ważne jest widzieć i być widzianym. Oglądając krótkie filmy pokazujące jak noszenie blasków- odblasków wpływa na wzrost bezpieczeństwa dzieci samodzielnie wyciągały wnioski. Dzieci wycięły z odblaskowej folii odblask i przykleiły go na kurtkę. Teraz odblask informuje gdzie się dziecko z nim znajduje.


Bezpieczeństwo na drodze

Dnia 20.09.2016r. dzieci z grupy Sowy wybrały się na pobliskie skrzyżowanie w celu wykorzystania w praktyce zdobytej wiedzy podczas zajęć na temat bezpiecznego przechodzenia przez jezdnie oraz zachowania w jej pobliżu. Dzieci zwróciły również uwagę na znaki drogowe znajdujące się w okolicy przedszkola. Po powrocie dzieci utrwaliły zasady podczas zabawy „Uwaga-czerwone światło”, wcielając się w uczestników ruchu drogowego oraz wykonały prace plastyczną „Znaki drogowe”.

 


Czas na rower

19 września dzieci z naszej grupy uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych- Czas na rower . Zajęcia przeprowadził specjalista ruchu rowerowego z Urzędu Miasta.

Nasz gość przyjechał swoim rowerem i w sali gimnastycznej zapoznał dzieci z budową roweru i obowiązkowym wyposażeniem każdego rowerzysty. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały zasad bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze. Dzieci wiedzą,że tylko pod opieką dorosłych mogą poruszać się rowerem . Na zakończenie zajęć dzieci wykonały projekt własnego roweru marzeń. Prowadzący zajęcia projekty dzieci przedstawi w fabryce rowerów. Może nasze projekty zainspirują rowerowych projektantów.


Autosalon

Dzieci z grupy Sów Mądrych Głów wykonały piękne auto osobowe, które zaprezentowano w centrum Alfa na wystawie autosalonu.Uroczystego  otwarcia wystawy  18.10.2012 r. dokonał Prezydent miasta  Piotr  Grzymowicz.W uroczystości brała udział delegacja naszego przedszkola pani Sylwia z Kasią i Michałem.

Informacje o otwarciu  wystawy można znaleźć na stronach:

http://www.olsztyn.eu/pl,no_cache,aktualnosci,article,1859,zainaugurowa.html

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/51,48726,12692802.html?i=0
< http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/51,48726,12692802.html?i=0


Alfabet drogowy

Dzieci z naszego przedszkola w ramach realizacji pierwszego etapu Programu Autochodzik zapoznały się z podstawowymi zasadami postępowania w ruchu drogowym, aby wyrobić właściwe nawyki i zachowania oraz przygotować dzieci do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszych i pasażerów. Uczestniczyły w wycieczce na pobliskie skrzyżowanie, obserwowały ruch drogowy, poznały zasady ruchu drogowego, zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po chodniku, poznały sygnalizację świetlną, zwracały uwagę na znaki drogowe mijane po drodze, szczególnie przejście dla pieszych 

Dzieci z naszego przedszkola już od kilku lat w czasie poruszania się po mieście zakładają kamizelki odblaskowe, aby były lepiej widoczne.

Uczestniczyły w spotkaniu z policjantem na temat: Znam numery alarmowe i wiem, kiedy mogę ich użyć. Pan policjant ciekawie opowiadał o swojej pracy,

a dzieci nabrały zaufania do policjanta, jako osoby mogącej pomóc dziecku w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. Poznały, utrwaliły i uświadomiły sobie znaczenie znajomości własnego adresu oraz numerów telefonów alarmowych 997,112, Nauczyły się jak przekazywać informacje właściwym służbom.

W zabawie : „Posłuchaj i rozpoznaj jaki to pojazd?” rozwiązywały zagadki słuchowe, ćwiczyły umiejętność klasyfikowania pojazdów, rozpoznawania sygnałów akustycznych pojazdów uprzywilejowanych. Nauczyły się wielu piosenek o ruchu drogowym i poznały hymn autochodzikowy.

Tworzyły pojazdy z figur geometrycznych. Uczestniczyły w ćwiczeniach gimnastycznych zakończonych wyścigiem Autochodzikowym oraz w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu wykorzystując Autochodzik.Wspólnymi siłami wykonały samochód osobowy do Autosalonu. Wszystkie dzieci dobrze się bawiły a przy tym wiele nauczyły.


Automiarka

MAMO, TATO , CO WIDZISZ ZZA  SAMOCHODU ?

 WIDZISZ ?

SPRAWDŹ !

CO WIDZI TWOJE DZIECKO ZZA SAMOCHODU?

My dorośli nie zdajemy sobie sprawy z jakiej pozycji widzi drogę nasze dziecko. Patrząc nad samochodami widzimy wszystko dość daleko by odpowiednio szybko zareagować. Dziecko nie widzi nic , nie ma perspektywy. Pomyśl jakie to stanowi  dla niego zagrożenie!

 Nie wierzysz?  Sprawdź sam !

Zmierz swój samochód,  siebie , swoje dziecko  i  zrób miarkę . Przekonasz się !


 

Inauguracja Autochodzika

28 września o godzinie 10.45 na sygnał Radia Olsztyn we wszystkich przedszkolach w Olsztynie

ruszyła tegoroczna edycja Programu Autochodzik  .Dzieci z grup Misiów, Zajączków

i Sów- Mądrych Głów przystąpiły do autochodzikowych działań mających na celu przygotowanie

ich do świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym.W ramach inauguracji pani Dyrektor odsłoniła planszę programu;dzieci wspólnie odśpiewały „Autochodzikową piosenkę”;otrzymały książeczki „Przedszkolna Karta Pracy”,w której będą zaznaczać wykonane zadania.


Serduszko na drogę

Sowy Mądre Głowy i Misie przygotowały  paczkę dla dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Kurklankach. Ozdobiły kolorowo odblaski, napisały list, przygotowały album rysunkowy a panie dołączyły program i scenariusze Autochdzika. Do paczki trafił również duży miś, pajacyk i inne zabawki ofiarowane przez wszystkie grupy przedszkolne i słodkie upominki. Paczkę w imieniu grupy przekazała w ratuszu pani Kasia.

Zapraszamy do wejścia na strony : http://www.facebook.com/autochodzik oraz

http://www.olsztyn.eu/pl,olsztyn-oficjalny-serwis-urzedu-miasta,aktualnosci,article,1,paczki-z-ser.html

 http://www.tvp.pl/olsztyn/informacja/informacje/wideo/51212-godz-1830/9335124


AUTORIADA

16 czerwca 2015, wtorek spotkaliśmy się w miasteczku namiotowym przy Muzeum Nowoczesności, w Parku Centralnym na imprezie plenerowej na

podsumowaniu Rajdu ROWEROWEGO AUTOCHODZIK.