Magnesy – zabawy badawcze

8.02.22 r. -Magnesy – zabawy badawcze.

Zabawy z magnesami

Cele: poznanie właściwości magnesu poprzez zabawy badawcze; obserwowanie, eksperymentowanie, wyciąganie wniosków.

Dziś zapraszamy do zabaw z magnesami.  Możecie zbliżać do siebie dwa magnesy różnymi stronami i sprawdzać, co się będzie działo? Kiedy się odpychają, a kiedy przyciągają? Sprawdźcie różne przedmioty – do których magnesy się przyciągają, a do których nie? Możecie zgromadzić przedmioty z plastiku, szkła, metalu, folii, papieru. Podejdźcie do kaloryfera, lodówki, pralki – co się wydarzy?

Magnes pod stołem – jeden magnes połóż na stole, a drugi trzymaj w ręce pod blatem stołu. Zauważ, że można poruszać magnesem znajdującym się na stole za pomocą tego pod spodem.

Kierujemy samochodem – jeśli jeden magnes umieścimy w małym, plastikowym samochodzie, to drugim magnesem możemy kierować. Samochód jedzie tam, gdzie prowadzi go magnes.

Porządki z magnesem – rozsypcie na podłodze szpilki i zobaczcie, jak w szybki sposób można je zebrać za pomocą magnesu.

Wyjmowanie metalowych przedmiotów z miski z wodą – wrzućcie do miski dużo szpilek, pinezek, metalowych spinaczy. Sprawdźcie, czy można je wyciągnąć z wody za pomocą magnesu?

Oto link do filmu – Eksperymenty z magnesami dla dzieci:

https://www.youtube.com/watch?v=4W5_QH-Arvg

Malowanie mokre na mokrym – zabawy badawcze z kolorami.

Cele: zapoznanie z kreatywnymi technikami plastycznymi; obserwowanie mieszania się kolorów; samodzielne eksperymentowanie.

Przygotujcie kartkę papieru, a następnie gąbką ostrożnie ją zmoczcie. Do zabaw kolorami potrzebne będą farby akwarelowe lub plakatowe. Spróbujcie namalować dowolny obrazek. Zwróćcie uwagę, jak zachowują się kolory? Czy tworzą się jakieś nowe barwy?

Taki mokry obrazek musimy zdjąć bardzo ostrożnie z blatu stołu i położyć w pobliżu kaloryfera, aby wysechł. Życzymy miłej zabawy.

Oto link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=XsF_bcPP0V4