Woda to skarb

Dnia 7.02.22 r. – Woda to skarb – rozmowa na temat roli wody i jej konieczności oszczędzania. Doświadczenia z wodą.

Woda to skarb

 Cele: poznanie roli wody jako niezbędnego składnika życia ludzi, roślin i zwierząt; uświadomienie dzieciom, że woda to skarb, bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi i dlatego należy ją oszczędzać. Zachęcenie do wykorzystania wody do zabaw badawczych.

Słuchanie wiersza pt. „Woda”. 

Paweł mył ręce i nie zakręcił wody w łazience.
Kapie, kapie woda, wody bardzo szkoda.
Nie można marnować wody, można nią podlać kwiatki
Napoić można pieska, wykąpie się Tereska
Mama zrobi pranie będzie czyste ubranie
Wziąć prysznic dla ochłody.
Nie można marnować wody!

Rozmowa na temat wody i jej oszczędzania. Dziecko może obejrzeć globus i stwierdzić, ile wody jest na świecie. Niestety, wody pitnej jest tylko około 2,5 %, bo woda w oceanach i morzach nie nadaje się do picia, gdyż jest bardzo słona lub zanieczyszczona.

Hasło na plakacie w łazience Żabek brzmi – Oszczędzanie wody nigdy nie wychodzi z mody. Wodę możemy oszczędzać na bardzo wiele sposobów: trzeba zakręcać wodę, gdy myjemy zęby; naczynia myjemy w misce, a nie pod bieżącą wodą; kąpiemy się pod prysznicem, a nie w wannie; odzyskujemy deszczówkę do podlewania roślin w ogródku.

Woda przez cały czas krąży w przyrodzie. Oto film, który nam wyjaśni to zjawisko.

Doświadczenia z wodą

Parowanie wody – przygotuj mały talerzyk i wlej tyle wody, aby przykryło dno. Postaw w miejscu – może być blisko kaloryfera i obserwuj, co się będzie z tą wodą działo.

Kryształki soli – wlej do szklanki wodę i wsyp dużo soli, ciągle mieszając. Mogą być nawet 4 łyżki. W poprzek szklani połóż na górze patyczek, do którego przywiążesz sznurek. Przez kilka dni obserwuj co się będzie działo? Czeka cię niespodzianka!

Szyszka w wodzie – jeśli masz szyszkę, która jest przechowywana w suchym miejscu i łuski ma rozchylone, włóż ją do szklanki z wodą i obserwuj, co się z tą szyszką stanie?

Uciekający pieprz – wlej do płaskiego talerzyka wodę, a następnie wsyp delikatnie pieprz. Tyle, by był na całej powierzchni wody. Następnie, namocz palec w płynie do naczyń i delikatnie dotknij wody z pieprzem na środku talerzyka. Co się stanie z pieprzem?

Rozwijające się kwiaty – narysuj ołówkiem na kolorowej kartce kwiatek z dość długimi płatkami, następnie zegnij te płatki do środka. Gdy położysz go na wodzie płatki powoli zaczną się rozwijać. To bardzo efektowne i lubiane przez dzieci doświadczenie.

Piosenka o zdrowej wodzie

Wodę w kranie mamy na zawołanie,

Możesz się napić, moje ty kochanie,

Bo zdrowa woda siły, a jakże, ci doda,

Życie ocali, kiedy słońce pali.

Zimna woda siły doda, jest do picia i do mycia,

Do żeglowania, do pływania, podlewania i pluskania.

Pasta do zębów i mydło to trochę za mało,

Wody potrzeba, by umyć swoje ciało

I nic nie urośnie na polach, przecież to wiemy,

Bez wody wszystko umrze tutaj na Ziemi.

Zimna woda…

Niech reklamują sobie słodkie napoje,

A my mądre dzieci i tak wiemy swoje.

Przybyła nareszcie i do nas ta dobra moda,

Najlepsza na świecie do picia jest właśnie woda.

 

Poniżej link do piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=YZMJWz_me6g