Kącik Czyściocha

Dn. 4.02.22 r. Kącik Czyściocha – słuchanie opowiadania U. Piotrowskiej „Czarodziejska kostka mydła”.

Cele: rozwijanie poczucia humoru, empatii – dostrzeganie w otoczeniu osób potrzebujących pomocy; dbanie o swoje zdrowie, kontrolowanie swego wyglądu.

Słuchanie opowiadania.

Zajączek uśmiechnął się do lusterka i robił zabawne miny. – Mam mnóstwo zębów! – wołał zadowolony. Zęby są zdrowe, bo lubię szczoteczkę, pastę i kubek!

– Hej hop, Zajączku, ale mnie rozbawiłeś tym, że lubisz szczoteczkę, pastę i kubek – śmiał się Trampolinek – chyba chciałeś powiedzieć, że lubisz dbać o zęby. Podszedł do nich Tygrysek i po swojemu zaryczał: – Łaaa, a ja nie mam ani szczoteczki, ani pasty, ani kubka!

Zajączek i Trampolinek spojrzeli zdziwieni na siebie, a potem na Tygryska.

-Musimy to zmienić, hej hop! – postanowił Trampolinek. – No, pewnie łaaa – zgodził się Tygrysek. – Ale jak? Sposób był jeden. Należało pójść do Kącika Czyściocha, który kilka dni temu dzieci przygotowały razem z panią. Czego tam nie było? Chyba wszystko, co potrzebne jest do mycia i dbania o czystość. Przed kącikiem na tylnych łapkach maszerował Piesek. Miał ważną minę, postawione uszka i merdał ogonkiem.

– Jestem dzielnym strażnikiem Kącika Czyściocha – powtarzał Piesek zmienionym głosem. – Jego bramę otwiera specjalny klucz, hau, hau.

– Ale tu nie mamy żadnej bramy – zdziwił się Zajączek.

– To tak na niby, dla zabawy, wrrr – zawarczał niecierpliwie Piesek. – Proszę, udawajcie, że nie jestem waszym kolegą, tylko strażnikiem.

– Dobrze, dzielny strażniku, będziemy udawać – zgodzili się przyjaciele.

– Każdy, kto tutaj przychodzi, musi powiedzieć wierszyk o tym, jak ważne jest dbanie o czystość, hau, hau – tłumaczył Piesek strażnik. – I właśnie wierszyk jest kluczem do bramy.

– Łaaa, i co potem?- zapytał Tygrysek. – Potem dostaniem to, czego potrzebujesz, hau, hau!

Przy kąciku stanęło więcej zabawek ciekawych tego, co się wydarzy. Przyjaciele chwilkę do siebie poszeptali, a potem się ukłonili i wspólnie powiedzieli.

Raz zjawiło się straszydło, grzecznie pyta, gdzie jest mydło,

Myjka, szampon, szczotka, grzebień, bo chce zadbać dziś o siebie.

Chce się umyć, bo jest pewne, że przemieni się w królewnę.

I zaczęło szorowanie, nic nie widać, tylko pianę.

Gdy spłukało pianę wodą, zadziwiło nas urodą.

Jest królewna ze straszydła przy pomocy kostki mydła!

 

Cha, cha, cha, śmiechy i brawa słychać było w całym przedszkolu. Tygrysek otrzymał w nagrodę czerwony kubek, żółtą szczoteczkę i pastę o miłym, owocowym zapachu. I od razu za brał się do szorowania zębów.

Zęby są zdrowe, bo lubię

szczoteczkę, pastę i kubek!

Rozmowa na temat opowiadania: – Dlaczego Zajączek uśmiechał się do lusterka? – Co powiedział Tygrysek? – Kto był strażnikiem Kącika Czyściocha? – Co trzeba było zrobić, żeby przyjść do Kącika Czyściocha? – O czym był wierszyk Zajączka i Tygryska? – Dlaczego królewna przypominała straszydło?

Dn. 4.02.22 r. Przybory do mycia zębów – wycinanka z kolorowego papieru.

Wycinanie sylwet: kubka, szczoteczki, pasty do zębów oraz ozdabianie ich według własnego pomysłu dostępnymi materiałami plastycznymi.

Cele: doskonalenie umiejętności wykonywania prac plastycznych zgodnie z instrukcją; doskonalenie posługiwania się nożyczkami; dbanie o estetykę wykonywanej pracy; rozwijanie wyobraźni dziecka.