2020/2021

 10 PAŹDZIERNIKA- ŚWIĘTO DRZEWA

10.X. przypada Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. Dzieci tego dnia sadzą drzewo w ogrodzie , malują drzewa, przedstawiają inscenizację, śpiewają piosenki o drzewach.

Nasze działania i efekty:

 

 


20.10 DZIEŃ KRAJOBRAZU

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu. Data ta jest nieprzypadkowa – to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

 

Nasze działania:

20 października prowadziliśmy akcję ekologiczno-przyrodnicza pt. W wysokich drzewach, wiatr szumi a ptak śpiewa” Motywem przewodnim było drzewo w krajobrazie. Dzieci wysłuchały historyjki obrazkowej w plenerze. 

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Święto to wydawać się może jako dość nietypowe, ale również mało znane.


27 EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW

Przedszkolni przyrodnicy!

W piątek 2 października 2020 r. przedszkolaki z naszej grupy włączyły się do Europejskiego Święta Ptaków czyli „27. Europejskich Dni Ptaków”. We współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (https://otop.org.pl/2020/09/europejskie-dni-ptakow-2020/?fbclid=IwAR2VajmN4rUtrtIOFLMJfOhpNZp2yMwbGnyEykYakJPleSkB5xcraDsqcCA) , udało nam się zorganizować obserwacje przyrodnicze stacjonarne (w ogrodzie przedszkolnym i po południu z sali). W czasie obserwacji wypatrzyliśmy następujące gatunki ptaków: mewa – 22; kawka – 8; sroka – 6; wrona siwa – 2; gołąb miejski – 2. Zanim jednak przystąpiliśmy do obserwacji, dzieci poznały nazwy i wygląd tych ptaków, które najczęściej można obserwować w mieście. Poznały kilka ciekawostek i uzbrojone w taką wiedzę ruszyły na obserwacje. Pomimo wietrznej pogody udało nam się zaobserwować kilka w/w okazów. Widać, że „MISIE” to prawdziwi badacze i przyrodnicy!


ŚWIĘTO JABŁKA

Dzień jabłka” – zapach szarlotki w sali!

W „Dniu Jabłka” – wszystkie MISIE ubrane były na czerwono! Prowadziliśmy obserwacje różnego rodzaju jabłek – porównywaliśmy kształt, kolor oraz powadzona była degustacja. Obserwowaliśmy na ilustracjach w jaki sposób wygląda jabłoń o kazdej porze roku oraz wykonaliśmy ciasto z tarkowanymi jabłkami. Było smakowite! 🙂


MĘDZYNARODOWY DZIEŃ MARCHEWKI

Dzień Marchewki (International Carrot Day) przypada 4 kwietnia – to święto, które ma zachęcać do spożywania tego smacznego i zdrowego warzywa.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

„Światowy Dzień Kota” obchodziliśmy wcielając się w małe kotki i bawiąc się kłębkiem włóczki (doskonaliliśmy w ten sposób koordynację ruchowo – wzrokowa, precyzję ruchów oraz rzucanie do celu), naśladowaliśmy odgłosy kotów, a rano odbyła się kocia gimnastyka. Następnie bawiąc się wykorzystaliśmy elementy kodowania i odczytaliśmy zaszyfrowany układ kubeczków, łączyliśmy w pary kocie cienie oraz kolorowaliśmy według instrukcji tworząc kota na szachownicy z pól (dyktando).

 


ŚWIĘTO ZIEMI

Tydzień: 19. – 23.04.2021.

W tym tygodniu obchodziliśmy Święto Ziemi – „Dzień Ziemi”! Wszystkie nasze zabawy, działania i badania skupiły się na poznaniu i stosowaniu sposobów ochrony przyrody, dbania o ekologię i środowisko. Były zabawy z elementami kodowania, wyprawa do kompostownika, obserwacje przyrodnicze oraz omówienie sposobów działania, które dzieci mogą zastosować u siebie. Odbył sie pokaz filmu edukacyjnego „Dzień Ziemi”. 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW

Międzynarodowy Dzień Lasów – święto obchodzone 21 marca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 listopada 2012 roku. Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości ludzkości na temat znaczenia lasów dla człowieka.


 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy.

22 marca był pracowitym dniem-  dzieci poznały zwyczaje związane z pożeganeim zimy. 

Sowy wykonały wspólnie Marzaannę zimową pannę. Wybrały się w pochód po ogrodzie, następnie zagrały utwór M. M. Kluzy Wiosna dla specjalnego gościa. Był to niezwykły dzień ponieważ połączyliśmy się wspólnie z inymi grupami online na Teams w ten sposób dołączyliśmy do grona osób celebrujacych tego dnia Dzień Nowych Technologii w Edukacji.


ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.

Dzieci podczas zajęc przypomniały sobie w jaki sposób oszczędzać wodę i jakie to ważne w życiu człowieka.

Dzieci ogladały prezentacje ukazująca stworzenia  żyjace w wodzie oraz konsekwencje zanieczyszczania wód.


ŚWIATOWY DZIEŃ SŁOŃCA

Ustanowiony w 2000 r., z inicjatywy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA Międzynarodowy „Dzień Słońca”, a właściwie „Światowy Dzień Ziemi i Słońca” (Sun-Earth Day), przypada w tym roku 20 marca. Głównym celem święta jest  upowszechnianie wiedzy o Słońcu i jego wpływie na życie na Ziemi.

 

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIORÓŻNORODNOŚCI

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej – święto obchodzone corocznie 22 maja, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/55/201 z 20 grudnia 2000 roku,

21 mają odwiedziła nas pani Alicja Szarzyńska kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Była to wyjątkowa wizyta, wręczono nam certyfikat Odrodu Dydaktycznego oraz statuetkę Ogrodniczki i książki o tematyce przyrodniczej .

Jest to ważne wyróżnienie dla Przedszkola ponieważ nasz ogród oprócz tego, że jest piękny to jest również miejscem przyjaznym owadom, ptakom i innym organizmom co stanowi bogate miejsce dla bioroznorodnosci.

Ponadto dzieci mają okazję obserwować przyrodę w praktyczny sposób i doceniać walory środowiska naturalnego.

Po wręczenia nagród dzieci udały się korowodem po miejscach w ogrodzie (warstwy Ziemię, lapidarium, zielnik, ścieżka sensoryczna, ogród rustykalny, kompostownik, łąka kwietna oczko wodne ).

Na koniec czekały dzieci niespodzianki w postaci stanowisk badawczych.

 


DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

15 maja  Dniem Niezapominajki nazwa związana jest z pamięcią, a właściwie niezapominaniem.

Jest wiele chwil w naszym życiu, które chcemy pamiętać jak najdłużej.

Dzieci słuchały ciekawostek, poszerzały słownictwo. Wykonaly kartkę pamiątkową dla rodziców.

 


DZIEŃ BOCIANA

31 maja w Polsce i na świecie od 2003 r. obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura.31 maj Dniem Bociana Białego dzieci z grupy Sowy obejrzały film edukacyjny oraz wykonały sylwetę Bociana techniką wydzieranki.


ŚWIATOWY DZIEŃ DZIKIEJ PRZYRODY

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 grudnia ubiegłego roku, aby uczcić światowe bogactwo dzikiej fauny i flory. Celem wydarzenia jest również podnoszenie świadomości na temat wartości dzikiej przyrody oraz zagrożeń powodowanych m.in. przez nielegalny handel jej okazami, a także kluczowej roli Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Dzieci poznały najciekawsze gatunki zwirząt i roślin. Gatunki najbardziej zagrżone wyginieciem w Polsce i zagranicą.