2017-2020

MALI ODKRYWCY – DŹWIĘKI

20.11.2017 Odbyły się zajęcia badawcze, tym razem dzieci badały siłę i rodzaje dźwięków.

Mali odkrywcy - dźwięk

Mali odkrywcy - dźwięk

 


MALI ODKRYWCY – MAGNES

W styczniu dzieci badały niezwykłe cechy magnesów. Wykonywały doświadczenia, stawiały hipotezy oraz je praktycznie potwierdzały lub obalały.

Badaliśmy czy magnesy przyciągają wszystko. Sprawdziliśmy w książce naukowej skąd pochodzi magnes i jakie jest jego zastosowanie w dzisiejszych czasach, oraz jak się dziś otrzymuje magnes. Sprawdziliśmy również czy magnesy działają poprzez inne materiały (labirynt, wyciąganie igły z wody bez dotykania) Czy przyciąga na odległość. Obserwowaliśmy zjawisko namagnesowania i rozmagnesowania igieł. Sprawdzaliśmy czy wielkość magnesu wpływa na siłę magnesu czy też jego namagnesowanie. Dzieci obserwowały powstawanie kompasu i zastanawiały się co porusza igłą kompasu.

Magnes - doświadczenia

Magnes - dośwadczenia

 


MALI ODKRYCY – OPTYKA

Tym razem szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Jak powstaje światło, tęcza, cień? Dlaczego światło pozwala nam widzieć? Jak powstają kolory? Jak światło przenika przez różne przedmioty. 

Podczas zajęć wykonaliśmy doświadczenia” Rozszczepianie światła- tęcza, Światło i cień, Uzyskiwanie barw”  a na zakończenie dzieci obejrzały teatrzyk cieni pt. „Smok Wawelski” na zakończenie dostały instrukcje jak wykonać cień zwierzątka za pomocą dłoni.

 

Doświadczenia - optyka

Optyka - doświadczenia

 


HODOWLA KRYSZTAŁÓW SOLI

W poniedziałek 19.02.2018 r. założyliśmy hodowlę kryształów soli.

Dzieci sprawdziły, czy sól ma słony smak. Umieściły przygotowane słoiki z solanką w kąciku obserwacyjnym.

Hodowla kryształów soli

Hodowla kryształów soli


 

NIE WAHAJ SIĘ – BAW SIĘ!!! WYCIECZKA DO OLSZTYŃSKIEGO PARKU NAUKOWO-TECHNOLOGICZNEGO

9 marca 2018 r wybraliśmy się na interaktywną wystawę, której tematem przewodnim była fizyka i jej podstawowe prawa. Wystawa składała się z 17 stanowisk, które za pomocą wahadeł wyjaśniały podstawowe prawa fizyki. 

Park Naukowo - Technologiczny Nie wahaj się

Park Naukowo - Technologiczny Nie wahaj się

 


 

MALI ODKRYWCY – GAZY

Tym razem podczas zajęć 12-03-2018r., dzieci obserwowały wytwarzające się gazy podczas mieszania określonych substancji. 

Badały m. in. właściwości i zastosowania drożdży, co dzieje się po połączeniu octu z sodą, jakie barwy powstają po zmieszaniu wybranych kolorów oraz jakie substancje nie rozpuszczają się podczas mieszania. 

Mali odkrywcy - gazy

Mali odkrywcy - gazy

 


 

MALI ODKRYWCY – WZROK

17 kwietnia odbyły się kolejne zajęcia badawcze tym razem tematem przewodnim był wzrok.

Ilu rzeczy dowiadujemy się za pośrednictwem wzroku? Patrząc na przedmiot poznajemy kolor, kształt, odległość, materiał, z którego jest wykonany – to wiedza za pomocą, której odkrywamy świat. Informację zbierają oczy – niezwykle cenny narząd. Doświadczenia pomogły zrozumieć jakie warunki muszą zostać pełnione aby widzieć. Ponadto dzieci sprawdzały jak działa oko, przyglądały się źrenicom, badały co ogranicza widzenie. Czy dwoje oczu widzi tak samo? Stawiały hipotezy, wysuwały wnioski na podstawie badań nad zjawiskiem złudzenia optycznego.

Mali odkrywcy - wzrok

Mali odkrywcy - wzrok

 


 

SOWY NA NOCY NAUKOWCÓW

W piątek 29 września Sowy wybrały się Olsztyńskiej Szkoły Wyższej na Noc Naukowców

Podczas pobytu w OSW na Nocy Naukowców dzieci z Sów miały okazję wziąć udział w warsztatach kodowania klockami LEGO Story Starter- kodowały poprzez zabawę zestawem klocków. Konstruowały i ćwiczyły ciągi myślenia przyczynowo-skutkowego miały podczas kodowania sporo emocjonującej zabawy. Dzieci widziały pokaz Łazika Marsjańskiego, który zajął 3 miejsce na świecie w zawodach w USA oraz miały okazję obejrzeć krew pod mikroskopem. Chętne dzieci wzięły udział w demonstracji aparatu USG do badania krwi obwodowej, badanie można było śledzić na ekranie. Następnie obserwowały warsztaty etnograficzne z Garncarstwa, podczas których Garncarz demonstrował jak kiedyś wykonywało się z gliny naczynia użytku codziennego na kole kopanym. Dzieci miały okazję przenieść się do czasów prababć i oglądać tkanie kolorowego dywanu ze starych porwanych ubrań na krosnach. Warsztaty miały na celu pokazanie w jaki sposób można wykorzystać stare „ niepotrzebne” rzeczy, darując im w ten sposób drugie życie i nowe zastosowanie. Na zakończenie Sowy oglądały świat Leśny w szkatułce zorganizowany przez Nadleśnictwo Olsztynek. Warsztaty przybliżały dzieciom złożony ekosystem lasu, zachęcając dzieci do samodzielnego odkrywania przyrody i wzbogacania o niej wiedzy.

Sowy na Nocy Naukowców

Sowy na Nocy Naukowców

 


 

WODA WĘDROWNICZKA

9.10.2017r Sowy zgłębiały tajemnice wody. Razem z panią Anią z Żabek i panią Anią z Krasnoludków prowadziły doświadczenia odkrywając jej -wody- tajemnice.

Najpierw panie przybliżyły dzieciom zagadnienie obiegu wody w przyrodzie, a potem dzieci z pomocą pań stworzyły parę wodną i obserwowały jej skraplanie na lusterku. Potem oglądały jak znika woda, zgłębiały tajniki ciśnienia i jego wpływ na wodę. Sowy pokazały paniom jak reaguje płomień świecy gdy ma dostęp do tlenu(pali się) i gdy zablokujemy dostęp tlenu do płonącej świeczki(świeczka gaśnie). Samodzielnie wyciągały wnioski i głośno je wypowiadały. Na zakończenie założyły hodowlę kryształków. Dzieci same przygotowały nasycony roztwór soli , apotem na patyczku zawiązały nitkę i zanurzyły ją w roztworze. Teraz codziennie zaznaczają poziom wody w słoiczku i obserwują jak na nitce tworzą się kryształki soli.

Woda wędrowniczka

Woda wędrowniczka

 


 

MALI BADACZE DŹWIĘKI

15.12.2017. Odbyły się zajęcia badawcze, tym razem dzieci badały siłę i rodzaje dźwięków.

Mali odkrywcy - dźwięk

Mali badacze - dźwięk


ROZPUSZCZANIE I MIESZANIE BARW

Dzisiaj Sowy bawiły się wodą i rozpuszczały w niej kolorowy tusz. Obserwowały jak tusz łączy się z wodą, wypowiadały się na temat. Tworzyły „trąbę powietrzną w szklance wody”. Sprawdzały czy można wyciągnąć wodę ze szklanki przy pomocy ciśnienia i słomki. Na zakończenie sprawdziły jak szybko bibuła i papier wchłaniają kolorowy tusz.

Rozpuszczanie i mieszanie barw

Rozpuszczanie i mieszanie barw

 


WZROK – ZAJĘCIA BADAWCZE W KWIETNIU

Ilu rzeczy dowiadujesz się za pośrednictwem wzroku? Jak działa ludzkie oko? Co to takiego złudzenie optyczne?

To i wiele innych ciekawych rzeczy dowiedziały się na zajęciach 25 kwietnia Sowy.

Patrząc na przedmiot poznajesz kolor, kształt, odległość, materiał, z którego jest wykonany- to wiedza za pomocą której poznajemy świat. Informacje zbierają oczy- niezwykle cenny narząd. Doświadczenia pomogły zrozumieć jakie warunki musza zostać spełnione aby widzieć. Ponadto dzieci sprawdzały jak działa ludzkie oko. Co ogranicza widzenie oraz doświadczały złudzenia optycznego, stawiały hipotezy, formułowały własne wnioski z badań.

Doświadczenia - wzrok

Doświadczenia - wzrok

 


ZABAWY PŁYNAMI

Dzieci z grupy Sowy Mądre Głowy mierzyły pojemność naczyń. W trakcie zabaw porównywały pojemność naczyń za pomocą wspólnej miarki.

Zabawy badawcze z płynami

Zabawy badawcze z płynami


STUDENTKI Z DOŚWIADCZENIAMI W PRZEDSZKOLU

Dzisiaj wspólnie ze studentkami dzieci z grupy Sowy Mądre Głowy badały czystość wody, rozpuszczalność substancji w wodzie, ph rozpuszczonych substancji w wodzie. Dzieci robiły według instrukcji filtr do oczyszczania brudnej wody, rozpoznawały głosy zwierząt i sprawdzały ostrość widzenia podczas prezentacji. Swoimi spostrzeżeniami na bieżąco dzieliły się ze studentkami.

Studentki z doświadczeniami

Studentki z doświadczeniami

 


LABORATORIUM PANA KLEKSA

9 maja dzieci z grupy Sowy Mądre Głowy poszły do CEiK-u na spektakl „Laboratorium Pana Kleksa”.

Laboratorium Pana Kleksa

Laboratorium Pana Kleksa

Laboratorium Pana Kleksa

 


EKSPERYMENTY

Nasza sala zamieniła się w laboratorium. Pani Ania pokazała Nam kilka fajnych eksperymentów.

Po śniadaniu, Pani Ania na stole postawiła kilka fajnych produktów- olej, ocet, sodę oczyszczoną, barwniki do jajek, wodę i przeróżne naczynia. A wszystko po to, aby pokazać Nam w jaki sposób można eksperymentować z wodą, stworzyć „Chemiczne jojo” albo wyprodukować dwutlenek węgla. Nie zabrakło także wybuchu wulkanu. 😉

Eksperymenty

Eksperymenty

 


ZABAWY Z WODĄ NA DESZCZOWE DNI

Dzieci badały i opisywały właściwości wody, a następnie podczas zabaw badawczych sprawdzały co pływa, a co tonie?

wykorzystując do tego różne przedmioty np. klocki, nakrętki, małe kartki papieru, piórka, monety, drewniane patyczki, łyżeczki plastikowe i metalowe. Obserwowały jak zachowują się w  wodzie i próbowały formułować wnioski ze swoich doświadczeń. Uzyskiwały nowe kolory przez łączenie barw podstawowych. Zabawy z wodą był to bardzo ciekawy pomysł na spędzenie tego deszczowego dnia.

Zabawy z wodą na deszczowe dni

Zabawy z wodą na deszczowe dni

 


Skąd się bierze deszcz?

Przedszkolaki prowadząc doświadczenia poszukiwały odpowiedzi na pytanie: skąd się bierze deszcz? Najpierw wspólnie z nauczycielem przeprowadziły badania w sali. Co było źródłem wielu pozytywnych emocji!!! Następnie samodzielnie wykonały rysunki na folii i zabrały do domu by tam wraz z Rodzicami prowadzić badania i obserwacje. [Doświadczenie pozwoliło na obserwowanie w miniaturze obiegu wody w przyrodzie; dały możliwość obserwowania parowania i skraplania się wody.]

Skąd się bierze deszcz

 

Skąd się bierze deszcz


 

Wybuchowe eksperymenty

Efekt „WOW” spowodowały u dzieci wspólnie wykonywane eksperymenty. Już od jakiegoś czasu wykonujemy różne doświadczenia, ale dzieci z grupy Zajączki bardzo chciały zobaczyć „wybuch wulkanu”. Tak też się stało! Po przygotowaniu odpowiednich składników i zmieszaniu ich ze sobą „wulkan” wybuchł. Przedszkolaki miały możliwość samodzielnego mieszania i wyboru niektórych składników, co wywołało bardzo dużo pozytywnych emocji. Gdyby ktoś chciał wykonać ten eksperyment w domu to wystarczy odrobina wody zabarwiona farbą z dodatkiem kwasku cytrynowego i do wlania do niej woda z sodą oczyszczoną. Oczywiście miska lub takie miejsce, w którym wybuch nie spowoduje strat. Udanej zabawy!:)

Wybuchowe eksperymenty

Wybuchowe eksperymenty


Elektryzowanie się

Przedszkolaki zadają bardzo wiele pytań. W ostatnim czasie często ktoś mówi, że „poraził” go prąd od innego dziecka. Padło więc pytanie skąd i dlaczego tak się dzieje. By udzielić odpowiedzi przeprowadziliśmy serię doświadczeń mających na celu wyjaśnienie tego zjawiska. Do swoich badań wykorzystaliśmy balony i papierowe konfetti. Było bardzo „elektryzująco”!!! Przedszkolaki miały wiele pomysłów i kombinacji dotyczących możliwych do elektryzowania się przedmiotów.

Elektryzowanie się

Elektryzowanie się

Elektryzowanie się


Pusta butelka źródłem doświadczeń

Przedszkolakom trudno było uwierzyć, że w „pustej” butelce po wodzie może coś być. Dopóki same nie doświadczyły, nie zbadały, że jest zupełnie inaczej. Prowadząc doświadczenie: próba zgniecenia butelki zakręconej korkiem – nie powiodła się, po jej odkręceniu i zdeptaniu, udało się ją zgnieść bo powietrze swobodnie mogło „wypłynąć”. By jeszcze zintensyfikować efekt wykonaliśmy kolejne doświadczenie – rakieta – do butelki leżącej na podłodze został lekko przyłożony korek, kiedy dziecko nadepnęło na butelkę korek wystrzelił wypychany przez zgromadzone
w butelce powietrze. Następnie dzieci „dmuchały” na siebie powietrzem podczas naciskania na odkręconą butelkę
– w butelce jest powietrze!!! Kolejnym eksperymentem, do którego wykorzystaliśmy butelki była próba wykonania hydrożelu – do dalszych eksperymentów. To działanie również było źródłem radości i pozwoliło na skupienie uwagi dzieci oraz podejście do tematu bezpieczeństwa i postepowania wg zasad. Udało się!

Doświadczenia z butelkami

Doświadczenia z butelkami


Temat: LÓD

Przedszkolaki ochoczo przystąpiły do doświadczeń z wykorzystaniem lodu. Prowadziły obserwacje, badanie lodu – określając jaki jest jego: kolor, smak, zapach, kształt itp. w bezpośrednim z nim kontakcie. Miały możliwość zbadania tego, co się stanie z lodem po wystawieniu go w sali na grzejniku. Badały wpływ soli i cukru na szybkość topnienia lodu w porównaniu z próbą kontrolną (bez dodatkowych składników). Dzieci sprawdzały również czy lód pływa czy tonie w wodzie? Pływa!!! Wszystkie doświadczenia pobudziły wyobraźnię dzieci i zwiększyły intensywność zadawania nurtujących dzieci pytań.

Doświadczenia z lodem

Doświadczenia z lodem


Balonowa rakieta

8 lutego 2019r. odbyły się zajęcia doświadczalne, w czasie których dzieci stworzyły rakietę z balonu, słomki do napojów, sznurka i kawałka taśmy klejącej. Było bardzo wesoło i odrzutowo!!! Drugie doświadczenie wymagało użycia butelki („pustej”) i małej kuleczki papieru. Dzieci udowodniły, że nie jest możliwe wdmuchnięcie jej do środka!!!

Balonowa rakieta

Balonowa rakieta Balonowa rakieta


Magiczne bańki mydlane

Przedszkolaki eksperymentowały wykorzystując wodę destylowaną, glicerynę i płyn do mycia naczyń. Składniki te potrzebne nam były byśmy mogli stworzyć skaczące bańki (do tego wykorzystaliśmy rękawiczki, to na nich odbijały się stworzone bańki). A także bańkę w bańce!!! Było warto! Eksperyment się udał! Dzieci stworzyły nawet cztery bańki jedna w drugiej. I kilka razy udało się te bańki mydlane poodbijać.

Magiczne bańki mydlane

Magiczne bańki mydlane Magiczne bańki mydlane Magiczne bańki mydlane


Doświadczamy dźwięków

Przedszkolaki w piątek 1 marca 2019r. dobrze bawiły się prowadząc doświadczenia i eksperymentując z dźwiękiem. Do swoich badań dzieci wykorzystały szklanki z różną ilością wody i drewniane pałeczki (można też używać metalowych łyżeczek). Na tak przygotowanych „instrumentach” dzieci zagrały prostą melodię „Wlazł kotek na płotek”. Następnie słuchaliśmy i „obserwowaliśmy” dźwięki wydobywane z kieliszków szklanych wypełnionych w różnym stopniu wodą. To doświadczenie wzbudziło wiele emocji i wrażeń. Dzieci mówiły, że z przyjemnością powtórzą to doświadczenie w domu!!! Życzymy dobrej zabawy!

Doświadczamy dźwięki

Doświadczamy dźwięki Doświadczamy dźwięki Doświadczamy dźwięki Doświadczamy dźwięki


Kosmos i grawitacja 12.03.2019r.

Przedszkolaki poznały „teorię wielkiego wybuchu” w ramach, którego powstał Wszechświat – pomocne w udowodnieniu tej teorii było doświadczenie z balonem (rysowanie na balonie kilku kropek, pompowanie go wybuchu, zwrócenie uwagi na oddalanie się ich od siebie). Kolejnym doświadczeniem było poruszanie się piłeczki pingpongowej w tunelu aerodynamicznym z ciepłego powietrza suszarki do włosów. Mali naukowcy bardzo dobrze się bawili.

Kosmos i grawitacja

Kosmos i grawitacja Kosmos i grawitacja


Rakieta z napędem powietrznym 14.03.2019r.

Przedszkolaki wykonały doświadczenie ukazujące start rakiety – napędzanej powietrzem. Było po prostu odlotowo!

Zabawy - rakieta

Zabawa - rakietaZabawa - rakieta


Naukowe doświadczenia z prostych składników

Przedszkolaki 15 marca działały w ramach KMO i prowadziły doświadczenia i eksperymenty. Korzystaliśmy z prostych składników i „narzędzi” (wszystko to, co można znaleźć w kuchni u Mamy). Słoiki szklane, butelki i miski oraz jajko, mąka ziemniaczana i woda, to wszystko i tylko tyle by było ciekawie. Dzieci doświadczały próżni, działania zmiany ciśnienia oraz wspólnie bawiły się plazmą.

Plazma - badania

Plazma - zabawaPlazma - zabawaPlazma - zabawa

?
?

Plazma - zabawa

 

 

 

Plazma - zabawa

Eksperymentuj, badaj, doświadczaj!

Prowadząc przedstawione na zdjęciach doświadczenie naszym celem, było udowodnienie tezy: „Jeśli jesz owoce
i warzywa masz dużo energii i jesteś zdrowy!” Jak się okazało, to wszystko prawda! Owoce mają w sobie energię, co było widać na podłączonym do nich zegarze, który zaczął działać po włożeniu do owoców elektrod. Był efekt WOW!

Moc owoców Moc owoców


Węże z folii

Przedszkolaki z naszej grupy 13. listopada 2019r. prowadziły doświadczenia w ramach spotkania Klubu Młodego Odkrywcy. Zainspirowani książką przyniesioną przez Marcela pt. „Detektyw Łodyga”, wykonaliśmy węże z folii, które poruszały się poprzez elektryzowanie. Wykorzystaliśmy dwa sposoby z linijką i balonem.

Węże z folii

Węże z foliiWęże z folii


Inspiracje przywiezione z Forum KMO

18 listopada 2019r. przedszkolaki miały możliwość doświadczania i badania przywiezionych z Forum KMO eksponatów. Miały możliwość badania iluzji, doświadczyły odpoczynku na łóżku ze szpilkami (jak fakir), doświadczyły różnych długości dźwięku oraz obserwowały ruch piłeczek. Było inspirująco!

KMO po FORUM

KMO po FORUM KMO po FORUM KMO po FORUMKMO PO FORUMKMO PO FORUM


Eksperymenty i prezenty dla babć i dziadków!

Przedszkolaki z gr. Sowy oprócz występu artystycznego, który ma uświetnić uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, przygotowywały niespodzianki – wykonały eksperyment i stworzyły pachnące mydełka! Potrzebowaliśmy następujących składników: gorąca woda, żelatyna, mydło w płynie, sól oraz silikonowe foremki, które miały nadać kształt naszym mydełkom.

Wiele się działo, ale dzieci nauczone doświadczeniem potrafiły podzielić się działaniami i cierpliwie czekać na swoją kolej. Każdy z uczestników miał możliwość włączenia się w eksperyment oraz wykonanie odlewu wybranego przez siebie kształtu mydełka.

MYDŁO

MYDŁOMYDŁOMYDŁOMYDŁOMYDŁO


Sowy razem z panią Anią poznawały gazy.

Poznajemy gazy

Poznajemy gazy


I co dalej z butelkami i hydrożelem

Kolejny dzień był pełen wrażeń, gdyż kuleczki żelowe bardzo urosły co już od rana zainteresowało dzieci. Wszystkie sprawdzały efekt podchodząc i kontrolując butelki. By kontynuować temat butelkowych doświadczeń wykorzystaliśmy półlitrowe butelki, do których po nalaniu wody mali badacze wrzucali różne przedmioty m.in. koraliki, kuleczki, cekiny, pomponiki itd. Mogliśmy w ten sposób kontrolować i badać co pływa, a co tonie. Przygotowany wcześniej hydrożel również trafił do takiej butelki, tworząc barwną tęczę. W tym dniu świeciło dość mocno słońce, co zwiększyło jeszcze efekt wizualny. Było wiele odpowiedzi i jeszcze więcej pytań. Powstał kącik eksperymentalny. Po prostu było warto!!!

Zabawy z hydrożelem

Zabawy z hydrożelem